Predsjednik Venecuele prijeti da će oduzeti fabrike, a vlasnike poslati u zatvor
U govoru javnosti u glavnom gradu Caracasu poručio je da država mora obnoviti proizvodnju kako bi se izborila sa dubokom ekonomskom krizom u koju je zapala, prenosi BBC.
Maduro je u petak uveo vanredno stanje, a opozicija se okupila tražeći njegov odlazak. Kazao je kako je uvođenje vanrednog stanja neophodno u borbi protiv "strane agresije" koju je okrivio za probleme u Venecueli. Za sljedeću sedmicu je najavio vojne vježbe kao način borbe protiv "stranih prijetnji".
Venecuela ima najveće svjetske rezerve nafte, ali je njena ekonomija teško pogođena globalnim padom cijena ovog energenta. U protekloj godini zabilježili su pad od 5,7 posto, a zvanična stopa inflacije dostiže 180 posto. Stanovništvo se suočava sa ozbiljnom nestašicom hrane, lijekova i osnovnih namirnica za koje Maduro krivi biznismene i Sjedinjene Američke Države za koje kaže da vode ekonomski rat protiv njegove vlade.
Ekonomska kriza u Venecueli je počela prije tri godine, ali se ove godine produbila do te mjere da utiče na svakodnevni život građana koji su primorani satima stajati u redovima kako bi kupili osnovne životne namirnice, dok se sa nestašicom struje i vode suočavaju svakodnevno.
Treba istaći da je Venecuela bila jedna od najrazvijenijih nacija Latinske Amerike sa najvišom stopom potrošnje u regionu.
Posljednje prijetnje vlasnicima zatvorenih fabrika Maduro je uputio nakon što je najveći domaći lanac hrane i pića Polar Group zaustavio proizvodnju piva okrivljujući vladu za loš rad zbog zaustavljanja uvoza ječma. Vlasnik grupe, milijarder Lorenzo Mendoza žestoki je kritičar predsjednika Madura.