Da su Kinezi uživali u čaju i prije više od 2.000 godina dokaz je novi arheološki pronalazak. U grobnicu su se s umrlim stavljale samo najvrednije stvari zbog vjerovanja o zagrobnom životu. Novi naučni dokazi pokazuju da je čaj već više od dva milenija dio tradicije u Kini.
Nikada ranije čaj nije pronađen kao arheološki ostatak iz antičkog perioda i jedino što se znalo jeste da je Kina izvozila čaj. U novom otkriću učestvovali su naučnici iz kineske akademije nauka i umjetnosti.
Ispitivanjem sićušnih kristala koji su se nalazili između kose, među ostacima kineskog cara u njegovom grobu, koristeći spektrometriju, naučnici su ustanovili da je riječ o listićima čaja.
U grobu su osim čaja pronađeni proso, riža i određene keramičke životinje koje su imale određenu simboliku u vjerovanju kineskog naroda.
Iako je grobnica cara Jing Diua otkrivena još 1990. godine, tek sada su otkriveni rezultati organskih nalaza. Riječ je o neobično liberalnom i nauci posvećenom vladaru. Historičari su otkrili da je Diu smanjio moć plemstva, smanjio porez seljacima, smanjio kaznu za kriminalce i još mnogo toga.
Analiza otkrivenog čaja pokazala je da je bio veoma kvalitetan, a nauka je još jednom dokazala kako se uz pomoć savremenih tehnika mogu otkriti nepoznati detalji iz antičkog perioda.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.