Bivši reprezentativac Turske Asim Pars: Žao mi je što nisam igrao za BiH
Kao i svaki dječak, Paščanović je svoje prve košarkaške korake napravio ispod obruča u rodnom mjestu Tojšići kod Kalesije. Iako mu je prva ljubav bila nogomet, Asim je odlučio intenzivnije se posvetiti košarci, ne sluteći da će jednog dana osvajati trofeje na košarkaškim parketima.
"Košarku sam zavolio igrajući na školskom igralištu sa momcima koji su se okupljali skoro svaku večer na tom igralištu", kaže Paščanović na početku razgovora za portal Klix.ba.
Dolazak u srednju školu u Tuzli ujedno je značio i odlazak na utakmice Slobode, koja je, kaže, u to vrijeme bila sinonim za bh. košarku. Nije prošlo mnogo vremena prije nego je i sam, kao kadet, obukao Slobodin dres. Ubrzo je prešao u juniorsku ekipu koja će kasnije postati prvak tadašnje Jugoslavije.
"Tada je krenuo naš kolektivni uspjeh. Bila je to sjajna generacija koja je na samom početku pokazala svoj kvalitet. Tu generaciju su predvodili Damir Mulaomerović, koji je napravio sjajnu košarkašku karijeru, potom Edin Salaharević, koji je, nažalost, bio žrtva agresije, a bio bi vrhunski košarkaš da se to nije desilo. Tu je bio i Edin Delić, koji je isto napravio solidnu karijeru u Turskoj", sjeća se Paščanović.
Ova mlada generacija košarkaša osvajala je trofej za trofejem. Sa klupe ih je vodio Sead Žunić, koji će kasnije biti savjetnik u zagrebačkoj Ciboni i reprezentaciji Hrvatske.
Ipak, rat je učinio svoje. Zlatna mlada generacija košarkaša rasula se po svijetu, tražeći spas od metaka i granata. Asim je otišao u Hrvatsku.
"Nakon jedne provedene sezone, odlučio sam napustiti Zagreb i otići u Tursku. Uzeo sam državljanstvo i počeo nastupati kao domaći igrač", kaže 37-godišnji Paščanović, koji je morao promijeniti prezime u Pars.
Prvo je zaigrao u turskom velikanu Galatasarayju, nakon čega je uslijedila nevjerovatna karijera u tamošnjem prvenstvu. Osim za Galatu, naš sagovornik je igrao za Ülkerspor, Tofaş, Fenerbahçe, Efes Pilsen, Türk Telekom... U međuvremenu odigrao je i nekoliko sezona za moskovski Dinamo i Lokomotivu iz Rostova.
"Četiri puta sam bio prvak Turske, odigrao sam 120 utakmica u dresu reprezentacije. Ipak, najdraži uspjeh mi je srebrena medalja na Eurobasketu 2001. u Istanbulu, iz finala protiv tadašnje reprezentacije Jugoslavije. Od tada je krenula košarkaška euforija u Turskoj, koja i danas traje", kaže naš sagovornik koji sada nastupa za ekipu Erdemira, koja se bori za plasman u play off.
Iako je pred zalaskom karijere, nikada nije prestao pratiti košarku u BiH i nastupe reprezentacije za koju vjeruje da je kvalitetna i da ima velike šanse na Evropskom prvenstvu u Sloveniji.
"Žao mi je što nikada nisam nosio dres Bosne i Hercegovine. Kad su postojale takve šanse, ljudi koji su tada bili na čelu Košarkaškog saveza nisu baš bili zainteresovani. Kasnije je bilo nekih kontakata, ali je već bilo kasno, pošto sam nastupio za tursku reprezentaciju", kaže Asim Paščanović Pars na kraju razgovora za portal Klix.ba.