Evropska liga
178

Džeko odveo Romu u šesnaestinu finala, Bašakšehir šokantno izbacio Gladbach u 90. minuti

E. B.
Večerašnjim utakmicama završena je grupna faza Evropske lige te sada slijedi nokaut faza u kojoj će učestvovati 32 ekipe u drugom po snazi evropskom klupskom takmičenju.

Roma se uz dosta sreće plasirala dalje iz grupe J. Italijanska ekipa je remizirala kod kuće sa Wolfbergerom (2:2), ali je prošla dalje zahvaljujući tome što je Bašakšehir slavio na gostovanju kod Gladbacha (2:1).

Roma je povela na Olimpicu u 7. minuti kada je golman Kofler srušio Džeku, a Perotti je bio siguran sa bijele tačke.

[TWITTER]1205220873701089281[/TWITTER]

Gosti iz Austrije izjednačili samo tri minute kasnije kada je Florenzi postigao autogol, a u 19. minuti Roma je ponovo stigla u vodstvo, a kada je lijepu akciju rutinski realizovao Džeko.

[TWITTER]1205222647254134797[/TWITTER]

Wolfsberger je stigao do izjednačenja u 64. minuti kada je Weissman matirao Lopeza za konačnih 2:2.

Gladbach je dočekao Bašakšehir, a susret je odlučen u posljednjim sekundama. Thuram je doveo njemačku ekipu u vodstvo u 33. minuti, a na 1:1 je poravnao Kahveci u 44. minuti.

Gosti su šokirali njemačku ekipu u 90. minuti kada je Crivelli pogodio za konačnih 2:1, te se Bašakšehir pridružio Romi u šesnaestini finala, dok je Gladbach ispao. Edin Višća je odigrao svih 90 minuta u redovima turske ekipe.

[TWITTER]1205243736776675329[/TWITTER]

Nogometaši Partizana pobjedom su se oprostili od Evrope. U Beogradu je gostovala Astana, a Partizan je slavio ubjedljivim rezultatom 4:1.

Pogotke za crno-bijele su postigli Soumah (4.), Sadiq (22., 76.) i Asano (26.), dok je počasni pogodak za goste postigao Rotariu (79.).

U nokaut fazu takmičenja iz grupne faze Evropske lige dalje idu Sevilla, APOEL, Malmo, Copenhagen, Basel, Getafe, LASK, Sporting, Celtic, Cluj, Arsenal, Eintracht, Rangers, Porto, Espanyol, Ludogorec, Gent, Wolfsburg, Roma, Bašakšehir, Braga, Wolverhampton, Manchester United i AZ, a u nokaut fazi Evropske lige takmičenje nastavljaju ekipe koje su završile grupnu fazu Lige prvaka na trećim mjestima, a to su Ajax, Salzburg, Inter, Benfica, Bayer, Šahtar, Olympiacos i Club Brugge.