Prvi uzorci koji će biti deponovani predstavljaju prinove autohtonih sorti i lokalnih populacija žitarica i kukuruza.
"Ukupan broj prinova koje se šalju u Globalni sjemenski trezor je 326", naveli su u saopćenju iz Instituta.
U narednom periodu bit će deponovane i ostale prinove iz banke gena Institita za genetičke resurse Univerziteta u Banjoj Luci, čime će ispuniti jednu od osnovnih obaveza osiguranja biljnih genetičkih resursa za sadašnje i buduće generacije.
Institut je 1. jula ove godine potpisao Ugovor o saradnji sa Nordijskom bankom gena (NordGen) u ime Kraljevskog norveškog ministarstva za poljoprivredu i hranu s ciljem deponovanja sigurnosne kolekcije sjemena u Globalni sjemenski trezor Svalbard.
Vlada Kraljevine Norveške je osnovala Globalni sjemenski trezor Svalbard 2008. godine kako bi se očuvali biljni genetički resursi.
Globalni sjemenski trezor se nalazi u Longyearbyenu, daleko na sjeveru, 1.300 km od polarnog kruga, u uslovima stalnog leda.
Banke gena širom svijeta šalju svoje uzorke sjemena u Globalni sjemenski trezor Svalbard s ciljem sigurnog dugoročnog čuvanja materijala u prirodnim uslovima stalnog leda.
U trezoru se trenutno nalazi sjeme više desetina sorti esencijalnih prehrambenih usjeva kao što su pasulj, pšenica i pirinač, a zastupljeno je više od 4.000 biljnih vrsta.
Ovi uzorci sjemena predstavljaju duplikate sjemenskih kolekcija koje se čuvaju u nacionalnim, regionalnim i međunarodnim bankama gena.