Organizatori tribine su Agencija za ravnopravnost spolova u BiH, Udruženje "Žene ženama", Udruženje "Žena Trnova" i Centar za pravnu pomoć ženama Zenice.
Bećirević je prezentirala Izvještaj o spolnom i rodno zasnovanom nasilju koji je rezultat monitoringa pravosuđa i krivičnih postupaka vođenih na 10 kantonalnih i općinskih sudova u periodu od 1. marta 2013. godine do 28. februara 2014. godine.
"Utvrdili smo da su u više od polovine monitorisanih predmeta žene bile žrtve nasilja u porodici", informirala je Bećirević, ističući da su "žene u BiH u zaista teškom položaju."
Međutim, naglasila je da sada imaju konkretan zagovarački alat tako da mogu apelovati na političke i društvene elite da utiču na donošenje konkretnijih i efikasnijih zakona.
Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić kazala je da BiH ima prilično dobar institucionalni mehanizam u oblasti ravnopravnosti polova, ali da je neophodno da se ti mehanizmi koriste na adekvatan način.
Podsjetila je da ravnopravnost polova podrazumijeva ukidanje diskriminacije koja je česta pojava u BiH i čitavom svijetu, jer jedino tako "dolazimo do ravnopravnog položaja i učešća i žena i muškaraca".
Također je podsjetila na posljedicu stereotipa u BiH po kojem je majka "svetinja", ali samo u privatnom okruženju, dok supruga nije te da je otac prisutan u javnom životu i sektoru.
Poručila je da je neophodno prevazilaziti te stereotipe jer su opasni za društvo, pojedince i porodice.