"Kako Vam je poznato udruga građana BiH je nedavno osnovala Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti sa sjedištem u Mostaru. Akademija ima svoj Statut, Pravilnik i Poslovnik. U članak 15. Pravilnika, uz ostalo, stoji: 'U HAZU postoje razredi, instituti, zavodi, odbori, ustanove...: Akademijinih razreda ima sedam; instituta tri, zavoda tri, odbora tri, a među Akademijinim ustanovama su: I. Pismohrana – arhiv; II. Knjižnica... i III. Muzej koji djeluje prema svom pravilniku", ističe se u saopćenju fra Andrije Nikića.
Fra Andrija podsjeća kako je poznato, ne samo našoj, nego i široj javnosti da je danas Zemaljski muzej u Sarajevu ugrožen.
Također, fra Andrija podsjeća kako su hercegovački franjevci četiri godine prije Zemaljskog muzeja osnovali i otvorili javnosti Arheološki muzej u samostanu na Humcu koji i danas ne poznaje ugroženost i otvoren je posjetiteljima iz cijeloga svijeta.
"Poznato mi je da Zemaljski muzej na neki način ujedinjuje tri ustanove (predmete), knjižnicu i arhiv u ovom slučaju specijalizirano. U njih sve tri hercegovački franjevci su ugrađivali svoje umne sposobnosti, pohrnjivali zapise i darivali materijalno naslijeđe. Manje je poznato da su naši fratri ne samo pratili i obogaćivali fondove Zemaljskog muzeja nego su upozoravali na arheološke lokalitete (fra Anđeo Nuić), ostavljali svoje rukopise (fra Dujo Ostojić), nego i aktivno uređivali etnološku zbirku (fra Branko Marijić) u Muzeju.
Predlažemo okončanje višegodišnjih poteškoća kroz koje prolazi Zemaljski muzej njegovim darivanjem Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, koja će, uz Božju providnost, Muzej otvarati javnosti, 'u svrhu proučavanja, obrazovanja i zadovoljstva, te nabavljati, čuvati, istraživati, komunicirati s publikom i izlagati materijalna svjedočanstva o ljudima i njihovu okolišu' (iz propisa o Muzejima)", zaključuje se u saopćenju fra Andrije Nikića.