Koliko košta predsjednička bol: Dodik tužio političare, novinare, advokate...
Mnogi koje je Dodik vrijeđao nikada nisu reagovali. Nisu ga tužili, nažalost. Sa druge strane, Dodik je, kao uvrijeđena snaša, neprestano potezao optužbe u namjeri da zaštiti svoj nedodirljivi lik i još nedodirljivije djelo...
Dodik je u augustu prošle godine tužio lidera Srpske demokratske stranke Mladena Bosića za klevetu. Prvo ročište zakazano je za 8. april u 11 sati, a Dodik od Bosića traži novčanu naknadu za pretrpljenu duševnu bol od 10.000 maraka.
Dodik je Bosića tužio zato što je lider SDS-a rekao da je aktuelni predsjednik RS ukrao milionske iznose. Drugu optužbu, onu o kilogramu zlata za koje je Bosić svojevremeno tvrdio da je Dodiku poklonio ruski tajkun Oleg Burlakov, Bosić nije pominjao.
Više puta tužio FTV
U junu 2013. godine Dodik je tužio i advokata iz Gacka Radenka Todorovića nakon priloga koji je emitovan na BN televiziji. Dodik je Todorovića optužio za klevetu zbog izjave u kojoj je lokalne tajkune braću Vučenović doveo u vezu s vlastima RS i Dodikom. Istog dana kada je rekao da su Vučenovići "državni ljudi" i da su uništili dva preduzeća, a među njima i čuveno gatačko "Planinsko dobro" koje je postojalo od 1856. godine, tužen je za klevetu. Dodik je i tada tražio 10.000 KM.
Federalna televizija, Bakir Hadžiomerović i Slobodan Vasković vjerovatno i ne znaju koliko ih je puta Dodik tužio. Više od deset puta svakako. Svaki put tražeći naknadu za pretrpljenu duševnu bol. Tako je Dodik u decembru 2007. godine, dok je još bio premijer RS, tužio Televiziju Federacije BiH i urednika i novinara političkog magazina "60 minuta" zbog optužbi na njegov račun za kriminal i korupciju.
Dodik je tada u obrazloženju tužbe naveo da su mu emitovani prilozi u tom političkom magazinu nanijeli "duševnu bol" i tražio je na ime odštete blizu 25.000 eura. Tužba je podnesena nadležnom sarajevskom sudu protiv urednika emisije Bakira Hadžiomerovića i novinara Slobodana Vaskovića. Dodikova tužba odnosi se na prilog u kojem se navodi da je Dodik, kao najutjecajniji srpski političar u BiH, suodgovoran za ubistvo Milana Vukelića, koji je ukazivao na nepravilnosti i korumpiranost Gradske uprave u Banjoj Luci, koju kontroliše Dodikov SNSD.
U novembru 2008. godine Vlada RS je Tužilaštvu BiH uputila tužbu protiv prvog zamjenika visokog predstavnika Raffija Gregorijana zbog "kontinuiranog rada protiv RS", kao i protiv više tužilaca i sudija, te pomoćnika direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Dragana Lukača. I tada u ulozi premijera, Dodik je rekao da Vlada RS "ima pravo da se brani na način kako to misli".
Tužen i Transparency International
Premijer Dodik podnio je u maju 2009. godine privatnu tužbu protiv dopisnice agencije Beta iz Banje Luke Ljiljane Kovačević za klevetu, zahtijevajući odšetu od 15 hiljada konvertibilnih maraka. U tužbi podnesenoj Osnovnom sudu u Banjoj Luci navodi se da je Ljiljana Kovačeević “objavila neistinite činjenice” da je protiv premijera RS Milorada Dodika i još nekoliko osoba podignuta krivična prijava kojom se terete da su "nanijeli štetu budžetima BiH i RS u iznosu od 145 miliona KM". Direktor SIPA-e je potvrdio da je podnesena krivična prijava protiv Dodika, ali premijera RS to nije omelo da konstatuje da ga je Kovačević “na vrlo grub i zlonamjeran način oklevetala”.
Dodik je tužio i bh. ogranak organizacije Transparency International, tvrdeći da ona namjerno iznosi netačne podatke o finansijskim odlukama Vlade RS.
Neposredni povod za podnošenje tužbe protiv TI-a bio je izvještaj te organizacije o "naduvanim” troškovima gradnje novog sjedišta Vlade RS u Banjoj Luci, koji su s početnih tridesetak miliona konvertibilnih maraka povećani na više od 200 miliona.