Novalić: Garantujem da nikome neće pasti plaće
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je kako će u narednom periodu pristupiti fazi "hlađenja" situacije koju nije podgrijavala Vlada FBiH u vezi s Prijedlogom o izmjenama i dopunama Zakona o radu, ističući kako im je bilo potrebno vremena da analiziraju Opći kolektivni ugovor.
"Priveli smo kraju tu veliku aktivnost koju smo zbog člana 138. Zakona o radu propustili, nažalost, a što smo trebali uraditi vjerovatno zajedno sa sindikatima i poslodavcima", kazao je Novalić.
Novalić je dodao kako se vremenom vidjelo da postoje određeni propusti u Zakonu o radu u FBiH, što se reflektiralo na budžet, a što je prema njegovim riječima nedopustivo.
"Vidjeli smo da shodno tome ima propusta u Kolektivnom ugovoru koji je iscrpio prava i definisao veća koja su u domenu fiskalne, budžetske i socijalne politike. U dobroj mjeri smo finalizirali i popravili neke stvari u Zakonu o radu", rekao je Novalić.
Predsjednik Vlade FBiH kazao je kako je u korištenju prava iz seta radno-pravnog zakonodavstva najstariji zakon, ističući da nije logično da su Kolektivni ugovor ili Granski ugovor "stariji od zakona".
On je posebno istakao kako se došlo u zabludu, kada se radio ovaj zakon, da je sve u skladu s međunarodnim konvencijama.
"Mi smo detaljno razradili i vidjeli da to jeste tačno, ali između konvencija, a ne između zakona i podzakonskih akata. Bili smo dovedeni u zabludu", požalio se Novalić.
Novalić je rekao i da je uvedeno rješenje koje fiksira jednostavno obračunavanje plaće čija je suština pojednostavljenje poslovanja.
"Mi garantujemo da nikome neće pasti plaće. Suština je da to sve jednostavno prikazujemo. Pojednostavljenjem izbjegavamo i suludu igru tužbi koje nas stvarno puno koštaju", dodao je Novalić.
Dodao je kako je izmijenjen i član koji je definisao da udruženje poslodavaca i sindikat definišu najmanju platu, a da je Vlada FBiH usklađuje.
"Mi jesmo poslodavac, ali mi nismo udruženje poslodavaca. Došlo je do zamjene uloga, odnosno šta je uloga Vlade FBiH, a šta uloga Vlade kao poslodavca. To bi bio jedini slučaj u svijetu gdje bi dva udruženja realno određivala minimalnu plaću. To je osnovna obaveza unutar makroekonomske politike. Ja vas podsjećam da je vlada Angele Merkel u Njemačkoj rekla da je minimalna satnica 8 eura", rekao je Novalić.
On je dodao i da je uvedena korekcija koja se tiče troškova života koje Eurostat i domaće statističke agencije ne mogu definisati.
"Troškovi života u Belgiji su nešto sasvim drugo od troškova života u Njemačkoj. Mi smo u BiH od naša dva najveća trgovca Binga i Konzuma tražili prvih deset stavki u našoj potrošnji. Vjerujte da su tu tri esencijalne životne namirnice, a ostalo su nebitne stvari. Sama činjenica da mi trošimo milijardu KM na mobitele i komunikaciju govori da na to trošimo više nego na hljeb i ulje", kazao je Novalić.
On je dodao da je sporna i reprezentativnost, odnosno da je reprezentativnost od 20 i 30 posto najveća.
"Poslodavci bi nam trebali dokazati reprezentativnost za onih 2.500 ugovora ovjerenih s preduzećima koja imaju tolike zaposlene. Sada je to pojednostavljeno, smanjujemo na 15 posto i za njih i za sindikat i napravit ćemo način da se to na jednoj tabeli očita", dodao je Novalić.
Kazao je i da je izmijenjen član koji se tiče pregovora s obzirom na to da u ime Vlade FBiH niko ne može pregovarati sa njihovim uposlenicima.
"Nema razloga da neko pregovara u naše ime, jer mi smo vlasnici i preduzeća, a vlasnici smo i, da tako kažem, svojih uposlenika", smatra Novalić.
Novalić je kazao kako je na novi način regulisano i korištenje godišnjih odmora.