Pet samoubistava u četiri dana u BiH: Odluka ne dolazi naprasno, ona 'tinja' u njima
U četvrtak je 24-godišnji mladić Mirza Goretić počinio samoubistvo vješanjem u bihaćkom naselju Nova četvrt. Još jedna tragedija potresla je Unsko-sanski kanton jučer kada se 26-godišnji Adnan Selimović iz Cazina također odlučio na ovaj korak. Selimović je sebi oduzeo život na isti način. Komšije i prijatelji su u medijima izjavljivali da ne znaju za bilo kakve veće probleme, a koji bi mogli nagnati dvojicu mladića da dignu ruku na sebe.
Subota je odnijela još jedan život, ovog puta u Posavini. Komšije su u subotu ujutro u objektu pored porodične kuće pronašle beživotno tijelo 51-godišnjeg P. Ž. iz Donje Mahale. On je, kao i prethodna dvojica mladića iz Krajine, počinio samoubistvo vješanjem. Radi se o čovjeku koji je živio sam, a nedavno se razveo.
Za samoubice su razlozi uvijek krupni
Samoubistva su uvijek individualna stvar i svaki problem koji takve osobe imaju, sebi ga predstavljaju kao nešto krupno i nerješivo, bez obzira što se drugima to objektivno može činiti kao banalan problem.
"Uvijek postoji neki razlog i motiv. Kod samoubistava su uvijek naglašeni ili prenaglašeni individualni razlozi. Koliko god se nama koji posmatramo sa strane razlog za samoubistvo činio sitnim, u njegovoj ili njenoj svijesti je najčešće razlog toliko krupan da u tom momentu ne postoji izlaz. Odluke o samoubistvu nisu trenutne. Kada se to desi često čujemo upravo to da se osoba družila s drugim ljudima, da se činilo da je s njim sve uredu, ali samoubistvo je uvijek praćeno prethodnim nošenjem u sebi nekog osjećanja ili problema koji je njegov specifičan problem", kaže za Klix.ba prof. dr. Ismet Dizdarević, socijalni psiholog.
Profesor naglašava i to da su samoubistva i u svijetu česta pojava, odnosno da postoji visok stepen samoubistava, tako da se je to zapravo svakodnevni alarm u društvu, čak i u razvijenim zemljama.
Tokom vikenda, tačnije jučer, dva samoubistva dogodila su se i u Sarajevu. Benan Dorić (44) se objesio u dvorištu porodične kuće u Velešićima. Radi se o čovjeku koji je već u nekoliko navrata pokušao samoubistvo. Početkom prošle godine se pokušao ubiti rezanjem vena, a u septembru je izazvao eksploziju plina s ciljem da se ubije. Tom prilikom je povrijeđen, kao i njegove supruga i majka. Dorić je jedan od optuženih u predmetu "Lutka", koji vodi Tužilaštvo BiH.
Glas savjesti
Drugo samoubistvo u Sarajevu počinio je Rasim Pljevljak, pripadnik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). On je u subotu navečer ubio Sadetu Alomerović i ranio njenog brata Sameda, nakon čega je bježao od policije. Kada su ga policajci opkolili jučer tokom akcije hapšenja na području Stojčevca, Pljevljak je pucao u sebe.
"Po onim objektivnim kriterijima čudimo se zašto je takvo nešto uradio pripadnik SIPA-e. Ipak su tamo momci po mom uvjerenju oni koji su odabrani, zdravi, nisu skloni kriminalu i tako dalje. On je ubio djevojku, ranio mladića, a potom počinio samoubistvo. U tom momentu šta je on mogao misliti? Možda je ranije pokazivao neke znake agresivnog ponašanja i slično, to znaju možda ljudi s kojima je tamo radio, ali pretpostavka je da je bio 'ispravan' momak, da je došao u kritičnu situaciju koja je, prema opisu medija, mogla njemu biti izazovna da krene i ubija faktički bez razloga. Ako je s njim inače sve bilo uredu ranije, onda je progovorila savjest. Ona se uvijek javlja u takvim situacijama i proganja počinitelja cijeli život, ako je prethodno da tako kažem, bio moralan čovjek. Mada, uvijek kod počinitelja ubistava ili samoubistava, postoji nešto što je bilo latentno prisutno, prigušeno i nije se do tog momenta ispoljavalo", objašnjava Dizdarević.
Protekli vikend je donio tragedije i na bh. cestama. Čak četiri osobe su poginule u saobraćajnim nezgodama, a 12 ih je povrijeđeno.