"Mi ne želimo da samostalni umjetnici, kao što je bio do sada slučaj, budu socijalni problem koji je vlast rješavala tako što im je uplaćivano socijalno i penziono, već im na ovaj način omogućavamo da obavljaju svoj posao slobodno. Bit će zaštićeni Zakonom, a ne bilo kojom političkom partijom“, kazao je Rešidat.
On je istakao da dopune Zakona garantuju ravnopravnost među slobodnim istaknutim umjetnicima Kantona Sarajevo, što u praksi znači da slobodni umjetnici više neće biti marginalizovani, niti će njihovi nastupi, izložbe, performansi biti uslovljeni trenutnom vlašću ili trenutnim resornim ministrom i direktorom određene manifestacije.
"Zakon kako obavezuje tako i garantuje da će dobiti priliku da nastupaju na prestižnim manifestacijama i festivalima u organizaciji Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo“, rekao je Rešidat.
Na pitanje kako su umjetnici regovali na dopune Zakona, Rešidat je odgovorio da se prvi put ovo pitanje rješava na sistemski način tako da su moguće pozitivne i negativne reakcije.
"Siguran sam da su negativne reakcije plod trenutne neinformisanosti o ovome što dopune Zakona donose. Umjetnici su emotivni ljudi i od njih su reakcije i prijedlozi uvijek dobrodošli“, kazao je Rešidat.
On je kazao da će Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo direktno biti uključeno u provedbu ovog Zakona zbog organizovanja manifestacija koje se finansiraju iz Budžeta, kao i Skupština Kantona Sarajevo, koja prati realizaciju svih Zakona koje je donijela.
Rešidat je na kraju prokomentarisao trenutno stanje u kulturi i umjetnosti u Kantonu Sarajevo za koje smatra da je sjena stanja kulture u Bosni i Hercegovini.
"Prema tome, Kanton Sarajevo u skladu sa budžetom kojim raspolaže nastoji da kultura u napreduje, a ne samo da opstane. Taj napredak se može ostvariti internim reformama, a jedna od takvih je donošenje dopuna ovog Zakona“, zaključio je Rešidat.