BiH
29

Rezultat osam godina pregovaranja: Nema naznaka održavanju izbora u Mostaru

Piše: Ervin Mušinović
Mostar (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Mostar (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Političke stranke u BiH ni nakon osam godina pregovaranja nisu uspjele iznaći rješenje koje bi omogućilo održavanje lokalnih izbora u Mostaru. Dok se zamršeni politički odnosi direktno odražavaju na živote građana vladajuće strukture nadaju se da će umjesto njih međunarodna zajednica riješiti ovaj problem.

Posljednji pokušaji zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH da na sjednici održanoj u aprilu ove godine postignu dogovor o prijedlogu izmjena Izbornog zakona BiH, kojim bi se omogućilo održavanje lokalnih izbora u Mostaru, prošli su neslavno. Naime, nijedan od prijedloga nije dobio podršku državnih parlamentaraca uprkos tome što su sve političke stranke tvrdile da baš njihov prijedlog provodi odluku Ustavnog suda BiH i otklanja svaki vid diskriminacije među građanima Mostara.

Kako je vrijeme proticalo, tako se bez rješenje došlo i do predizborne kampanja za lokalne izbore u BiH. Kako nam je potvrđeno, delegacije vladajućih stranaka u Mostaru (SDA i HDZ BiH) u skorije vrijeme nisu imale zajedničke sastanke s ciljem iznalaženja rješenja za sprovođenje presude Ustavnog suda BiH.

"Nema nikakvih aktivnosti, a niti sastanaka. Nadam se da ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije neće odustati od svojih pokušaja i da će se u sve uključiti međunarodna zajednica i OHR kako bi se izbori u Mostaru održali što je prije moguće. Mislim da je neophodno da se održe u ovoj godini", rekao je za Klix.ba predsjednik Gradskog odbora SDA Salem Marić.

Marić ističe da ga posebno zabrinjava odnos OHR-a prema Mostaru koji je napravio veliku grešku kada je mandat dao gradonačelniku i isključio ostale vijećnike iz Gradskog vijeća.

"Na taj način HDZ BiH se nalazi u povoljnijem položaju i oni ne žele da rješavaju pitanje Mostara dok ne budu sigurni da će dobiti ono što traže ili dok se ne budu rješavala pitanja na nivou države. Oni to smatraju vitalnim pitanjem za hrvatski narod tako da na državnom nivou probat će riješiti i pitanje Mostara", kazao je Marić.

Velikom greškom smatra i činjenicu da su međunarodna zajednica i OHR prihvatili priču da se u Mostaru moraju riješiti samo dva sporna člana Izbornog zakona BiH.

"To nije dobro rješenje. Mi smatramo da se mora riješiti i pitanje organizacije Mostara i uređenje Statuta, a tek u sklopu toga riješiti i dva sporna člana Izbornog zakona", rekao je Marić.

Predsjednik Gradskog odbora SDA upozorava i da se u budžetu Mostara već osjete određeni nedostaci s obzirom na to da nedostaju projekti iz oblasti urbanizma i investicija.

"Najveći problem se pojavljuje u javnim preduzećima grada gdje je nadzornim odborima, direktorima i njihovim zamjenicima istekao mandat", zaključio je Marić.

Mirsad Đonlagić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Mirsad Đonlagić (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Ovim povodom razgovarali smo i sa šefom Kluba zastupnika SBB-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Mirsadom Đonlagićem koji je kazao da je trenutno stanje u Mostaru tragična posljedica ukupnih političkih odnosa u zemlji.

"Riječ je o nepovjerenju koje i danas vlada i koje je prethodnih godina još više narušeno. Zato je situacija u Mostaru ovakva kakva jeste. Ja sam nepopravljivi optimista i želim da vjerujem da će se ove godine ipak održati lokalni izbori u Mostaru", rekao je Đonlagić.

Podvlači da se ne smije dozvoliti da Mostar bude grad slučaja. Kako kaže, volio bi da vidi da svi politički subjekti u zemlji, bilo da su iz vlasti ili opozicije, doprinose razumnim pristupom ovom problemu.

"Ja građanima Mostara želim sve najbolje uz moje duboko uvjerenje da će se ta situaciji smiriti. Koliko god nekome to ne odgovaralo život ipak ide dalje. Mislim da će te stvari bit dominantne i da će se konačno riješiti pitanje prava građana Mostara da se izjašnjavaju o vlasti kakvu žele da imaju", kazao je on.

Na pitanje kako komentariše prebacivanje odgovornosti na OHR, Đonlagić odgovara da bi ipak idealno bilo kada bi politički subjekti u BiH preuzeli odgovornost i iznašli rješenje za ovaj problem.

"Dobro bi bilo za budućnost ove zemlje kada bi problem Mostara riješili bez uplitanja međunarodne zajednice. Punoljetstvo jedne zemlje se mjeri sposobnošću da sama rješava svoje probleme", kazao je Đonlagić.

Nikola Lovrinović (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Nikola Lovrinović (Foto: Arhiv/Klix.ba)

U svojstvu zastupnika HDZ-a BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH problem Mostara prokomentarisao je za Klix.ba i Nikola Lovrinović. On misli da nije optimističan da će se izbori u Mostaru održati do konca godine, ali da bi svakako konačno bilo vrijeme za njih.

"Mogu možda gajiti još neku nadu da će tako i biti , ali? Produženje ovoga stanja, što bi mi rekli, stvarno nije uredu i sigurno koči mnoge procese, a mogu samo zamisliti šta sve", kazao je Lovrinović.

Na drugoj strani kako kaže ako pak funkcioniše barem administraciji onda mu se čini da floskula o nekom specijalnom značenju održanih ili neodržanih izbora građanima samo je produkt političkog miljea iskazanog kroz neku "zabrinutu javnost", a bez ikakvog sadržaja.

"Pa ako hoćete to stanje funkcioniše već skoro deceniju. I? Svakako kao parlamentarac trebam i moram zagovarati pravo na izbore, samo nisam zapravo siguran kako mogu pomoći iz ove pozicije, jer to pitanje nije bilo predmet ozbiljnog razmatranja u PS BiH, u dijelu mandata u kojem sam zastupnik", rekao je Lovrinović.

On preferira dogovor političkih partnera u vlast jer je kako kaže OHR ovo stanje i proizveo.

"Nikada neću zdravorazumski moći prihvatiti stajalište da u Mostaru treba biti neki specijalan način izbora, ma šta to značilo. Na primjeru Mostara je toliko očigledna neprincipijelnosti bošnjačkih političkih predstavnika ali i predstavnika međunarodne zajednice da to postaje paranoja", kazao je on.

Pita se i šta je to pozicija Bošnjaka u Mostaru tako važna i specijalno posebna u odnosu na Hrvate u Travniku, Bugojnu,Zenici ili Srbe.

"Ako je teško jednima siguran sam da ni drugima nije nimalo bolje. Dakle suštinsko i principijelno riješenje nema zamjene i to je jedini put ili su možda nečiji prava po nečem izuzetna i specijalno važna, da ne kažem precijenjena", zaključuje Lovrinović.

Saša Magazinović (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Saša Magazinović (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Zastupnik SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović rekao je da sve dok traje Mostarska kriza i svi misle da u ovom gradu ne postoji vlast, SDA i HDZ BiH su potrošili preko 200 miliona budžetskog novca da nikoga nisu pitali za to i da niko njih nije pitao za to.

"Zašto bi im bio interes da ista mijenjaju? Zašto bi im odgovarali izbori? 
Postoje dva puta za rješenje problema održavanja izbora u Mostaru. Jedan je da SDA i HDZ dogovore da Mostara više nema, odnosno da ostane ime, ali ne i jedinstven grad, a da oni međusobno podijele novac. Dat ćemo sve od sebe da to ne uspije", kazao je Magazinović.


Dodaje da je drugi put za Mostar da visoki predstavnik onemogući da SDA i HDZ i bez izbora raspolažu budžetom.

"Recimo, da on imenuje privremenu gradsku upravu dok se ne dese izbori u jedinstvenom Mostaru. Vjerujte, samo kad im uzmete novac, sve bi se pokrenulo i dogovoreni bi bili izbori u najkraćem mogućem vremenu i ne bi im palo na pamet da dijele grad", zaključio je Magazinović.

Podsjećamo, u nedavnom intervjuu za Klix.ba visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko izjavio je da je obaveza vlasti da provedu odluku Ustavnog suda BiH o izbornom sistemu u Mostaru, kako bi građani tog grada konačno mogli izabrati svoje lokalne predstavnike.

"Dopustiti da još jedni lokalni izbori prođu bez izbora u Mostaru bilo bi neoprostivo, a HDZ i SDA bile bi odgovorne", rekao je Inzko.