Zeničani su "naoružani" gas maskama i transparentima podrške Udruženju Eko forum danas pružili podršku zeničkom Udruženju koje se već šest godina bori za bolji kvalitet zraka u Zenici, a koje je odlučilo pokrenuti tužbe protiv odgovornih za zagađenje zraka u Zenici. Predsjednik "Eko foruma" Samir Lemeš na današnjem skupu je kazao kako je zenička Željezara poklonjena, a da ugovor o prodaji za 1 KM koja nije ostala u Zenici nikada nije predstavljen javnosti.
"Zenica je prošlo stoljeće bila poznata samo po zatvoru i zagađenju. Željezaru smo nakon rata poklonili kuvajtskoj, kasnije indijskoj organizaciji, a Zenica od toga nije dobila ni marku. Ugovor koji je potpisan o prodaji Željezare je sakriven od javnosti, a po tom ugovoru Željezara je danas trebala proizvoditi dva miliona tona proizvoda godišnje, investirati oko 200 miliona dolara, zapošljavati 4.500 radnika i investirati u zaštitu okoliša kako bi se poštivali zakoni", izjavio je Lemeš.
Integralna proizvodnja u Željezari, prema riječima Lemeša, počela je 2008. godine, a Federalni zavod za okoliš i turizam je kasnio sa izdavanjem dozvola. Međutim, kada se očekivalo da će zagađenje biti manje jer su dozvole izdate, sa rastom proizvodnje, povećavalo se i zagađenje u Zenici.
Istekle dozvole, stanje sve gore
"Svake godine zagađenje je bilo sve veće i veće, a pola tih dozvola je isteklo čime se stanje pogoršava. Nadležni su propustili da reaguju i izmišljali su izgovore za nerad. Nas su optuživali za laži, da mi hoćemo zatvoriti fabriku, da se problemi ne mogu riješiti preko noći, a mi već šest godina sakupljamo podatke, animiramo javnost i vršimo pritisak na vlast. Nakon masovnih protesta dobili smo monitoring kada smo mogli vidjeti koliko nas truju, a to je rezultiralo pozitivno prošle godine kada je proglašena uzbuna i pokazalo se da ima rješenja, jer su se poduzete hitne aktivnosti koje su dovele do smanjenja emisija u samo nekoliko sati", dodaje Lemeš.
Problem monitoringa u Zenici je dodatni problem u borbi Zeničana za kvalitetan zrak. Kada emisije koje se mjere dođu do granice zagađenja, uređaji se pokvare, a gradska uprava nikako do sada nije reagovala.
Došlo vrijeme za tužbe
"Inspekcija naplaćuje simbolično male kazne, tolerišu se lažiranja izvještaja o emisijama iz fabrika i to što postrojenja rade bez dozvole. Mi smo na to sve ukazivali, a oni su nas optuživali da lažemo. Sada tražimo zaštitu u zakonima koje Bosna i Hercegovina ima i došlo je vrijeme da ih tužimo", poručio je Lemeš okupljenima ispred zgrade gradske uprave.
Međutim, sada mjerenja nisu validna, čim se približi zagađenje granici uzbune, uređaji se pokvare, a gradska uprava na to ne reaguje. Inspekcija naplaćuje simbolično mlade kazne, Federalno ministarstvo toleriše lažiranje izvještaja o emisijama iz fabrike i to što postrojenja rade bez dozvole.
Eko forum će uz podršku građana Zenice tužiti sve nadležne institucije od gradskog do federalnog nivoa koje se bave problematikom okoliša i ekologije i to po Krivičnom zakonu Federacije BiH u članovima za onečišćenje okoliša, ugrožavanje okoliša napravama, ugrožavanje okoliša bukom, zloupotrebu položaja te nesavjestan rad u službi.
Gradonačelnik najodgovorniji
U anketi koju je Eko forum Zenica proveo proteklih dana, građani Zenice su izrazili interes da podrže tužbu protiv odgovornih, a na listi najodgovornih po redoslijedu nalaze se: gradonačelnik Zenice Husejin Smajlović, ArcelorMittal Zenica, Gradsko vijeće Zenice, Služba za komunalne poslove, Vlada FBiH, Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Služba za prostorno uređenje, Vlada ZDK, građani, Federalna inspekcija i političke stranke.
Podršku današnjim protestima dala je i predstavnica Vijeća roditelja Osnovne škole "Hasan Kikić" iz zeničkog naselja Tetovo, Hedija Šišić, koja je dala podršku u realizaciji aktivnosti Eko foruma i ukazala na težak život mještana Tetova.
Nakon sat vremena protestni skup podrške Eko forumu Zenica je završen, a u narednom periodu očekuju se prvi potezi na realizaciji planiranih aktivnosti zeničkog udruženja.