Iz ŽFBiH poručili su kako je ovim ugroženo poslovanje preduzeća, isplata ličnih dohodaka i materijalnih troškova uposlenicima, ali i poslovanje ostalih privrednih subjekata u FBiH naslonjenih na ŽFBiH.
"Želeći spriječiti realizaciju štetnih i nesavjesno sklopljenih ugovora, Uprava ŽFBiH podnijela je 2012. godine krivičnu prijavu protiv odgovornih u slučaju projekta TSISGmbH A. Nakon toga, Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo je istragu zbog sumnji u zakonitost postupka, zloupotrebe službenog položaja i organizovanog kriminala. Međutim, do danas nije došlo do podizanja optužnica protiv odgovornih osoba, ali je Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu, kojim je predsjedavao sudija Vladimir Špoljarić, tri puta ukidalo odluku kojom se određuje privremena mjera osiguranja zabrane izvršenja do okončanja krivičnog postupka, odnosno blokade računa ŽFBiH, a koju je na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, Kantonalni sud u Sarajevu tri puta donosio. Zbog svega toga, Željeznice FBiH opravdano sumnjaju u ispravnost i opravdanost konačne odluke Vijeća Kantonalnog suda u Sarajevu o ukidanju privremene mjere zabrane izvršenja i to bez prava na žalbu“, saopćeno je iz ŽFBiH.
Iz ovog preduzeća podsjećaju da se sudski postupak vodio u vezi Ugovora o otkupu tehničke dokumentacije za projekat izgradnje telekomunikacione mreže na postojećoj željezničkoj infrastrukturi u BiH, koji je tadašnja Uprava zaključila s Team System Inficom Services GmbH, Austria, 23. februara 2009. godine.
"Štetnost i netransparentnost u ovom postupku potvrđuje i izvještaj Ureda za reviziju institucija FBiH za 2009. i 2010. godinu. U tom izvještaju, Ured za reviziju je, između, ostalog, konstatovao da je izrada pretprojektne dokumentacije povjerena firmi bez referenci Bos-link d.o.o. Sarajevo (čiji su osnivači sadašnji i bivši uposlenici ŽFBiH protiv kojih je podnesena krivična prijava), koja je osnovana samo dva mjeseca prije pokretanja inicijative za predmetni projekat, a ta firma“ je ustupila „posao“ austrijskoj firmi Team System, također, firmi bez referenci. Dalje, konstatovano je da su ŽFBiH za potrebe predmetnog projekta bez naknade ustupile vlastitu infrastrukturu, kapacitete i stručno osoblje, a najveći dio aktivnosti obavile su stručne osobe i zaposlenici ŽFBiH. Ured za reviziju institucija u FBiH smatra da nije bilo osnova za priznavanje predmetnog ulaganja, obzirom da je projekat nepotpun, nedovoljno tehnički i građevinski definisan, zastario sa neodrživom finansijskom isplativošću, urađen na vrlo neprofesionalan način i isti je neupotrebljiv za ŽFBiH“, navodi se u saopćenju.
Uprava ŽFBiH izrazila je ozbiljnu zabrinutost i pozvala sve relevantne organe da se uključe u rješavanje ovog problema.