Svakodnevno izlijevanje nafte počelo je nakon uragana Ivan koji je zahvatio područje Meksičkog zaljeva 2004. godine i zatrpao 28 naftnih bušotina na dnu mora. U početku se smatralo da je zagađenje posljedica klizišta i blata, što je kasnije opovrgnuto.
Naime, naftne kompanije preselile su naftne platforme na druga mjesta nakon uragana i ostavile Meksički zaljev potpuno zapušten.
Lokalne vlasti i kompanije u čijem je vlasništvu teren tvrdile su od početka da količina nafte koja dnevno završi u moru iznosi 15 litara, no najnovija istraživanja pokazuju da je riječ o skoro 20 puta većoj količni koja predstavlja opasnu prijetnju podmorskom svijetu i onom koji se nalazi u neposrednoj blizini.
Također, 2010. godine na ovom se području u more izlilo više od 4,9 miliona barela nafte usljed razornog uragana i eksplozije naftne platforme Deepwater Horizon.
Iz AP-a upozoravaju da su životinje koje žive na tom području posebno ugrožene, te da kornjačama prijeti izumiranje jer je njihov broj u posljednjih nekoliko godina smanjen za 40 posto.