![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_230323065.jpg?v=1)
Umjesto da udovolji hakerima i plati otkupninu, Ferrari je pokrenuo istragu.
"Prema svojoj politici, Ferrari neće pristati na ucjenu i platiti otkupninu, jer bi to finansiralo kriminalne aktivnosti i omogućilo kriminalcima da izvršavaju svoje napade. Nakon primljenog zahtjeva za otkupninu, odmah smo pokrenuli istragu u saradnji s vodećom globalnom firmom za cyber sigurnost, a kontaktirali smo i relevantne vlasti. Sigurni smo da će istražiti ovaj slučaj u skladu sa zakonom", saopćeno je iz Maranella.
Direktor Ferrarija Benedetto Vigna je kazao da su hakeri možda došli u posjed imena, adresa, email adresa i telefonskih brojeva kupaca. Međutim, istraga je pokazala da hakeri nemaju finansijske informacije klijenata, kao ni informacije o vozilima koje oni posjeduju. Dosad odgovorna strana nije identificirana.
Ekspreti za cyber sigurnost su pozdravili Ferrarijevu reakciju te su se složili da pristanak plaćanja otkupnine pomaže u finansiranju hakera, dok nema garancije za povratak ukradenih podataka.
Međutim, Ferrarijevi klijenti su zabrinuti jer se njihovi podaci mogu prodati na tamnom webu i koristiti za počinjenje drugih krivičnih djela poput krađe identiteta i pevare.
Ovo nije prvi put da je Ferrari na meti hakera, jer je kompaniju u oktobru 2022. godine napala grupa RansomEXX. Tada je ukradeno 7 GB uputstava za popravke i drugi dokumenti. Da li ista grupa stoji iza novog napada, zasad nije poznato.
Proizvođači automobila su postali češća meta hakera u posljednje vrijeme jer traje digitalizacija vozila te se dodaju nove povezane mogućnosti. Međutim, uprkos tome, industrija najmanje plaća otkupnine "bijelim" hakerima koji pronalaze ranjivosti i otkrivaju ih kompanijama.
Ferrari se udružio s vodećom firmom za cyber sigurnost i ovaj incident smatra veoma ozbiljnim. Kompanija je istakla da njene svakodnevne operacije nisu ugrožene.