Američki zvaničnici su kazali da prate i procjenjuju informacije o kompanijama koje rade na projektu. "Bilo koji entitet koji je uključen u izgradnju riskira američke sankcije i trebao bi odmah napustiti rad na plinovodu", navodi se u izjavi.
Državni sekretar Antony Blinken je upozorio kompanije da "odmah zaustave izgradnju" te dodao da administracija Joe Bidena namjerava zadržati sankcije koje je donio kongres 2019. godine, a koje su dodatno proširene 2020. godine.
U izjavi se naglašava da su i prethodne američke vlasti jasno stavile do znanja da je plinovod ruski geopolitički projekt namijenjen podjeli Europe i slabljenju evropske energetske sigurnosti.
Blinken je plan izgradnje plinovoda, kojim će se ruski prirodni gas isporučivati direktno u Njemačku podmorskim cjevovodima u koritu Baltičkog mora, nazvao "lošim poslom za Njemačku, za Ukrajinu i za naše saveznike i partnere iz srednje i istočne Evrope".
Sjeverni tok 2 udvostručit će kapacitet postojeće infrastrukture za isporuku plina, a njegova direktna ruta zaobići će tradicionalne tranzitne zemlje poput Ukrajine i Poljske, što bi ih potencijalno ostavilo bez tranzitnih prihoda.
Projekt izgradnje je također izazvao bojazan da će Rusija koristiti plinovod kao polugu za širenje utjecaja u Evropi.
Američki zakoni o sankcijama zahtijevaju od ministarstva vanjskih poslova da kazni kompanije uključene u instalaciju, certifikaciju ili osiguranje projekta na čijem je čelu ruska naftna kompanija Gazprom, zajedno sa zapadnim partnerima.