Apel nadležnima: "Inicijativa 20+5+6" je u interesu poslodavaca, radnika i države
Radi se o setu od pet hitnih izmjena i dopuna zakona, te izmjenama i dopunama i prijedlozima novih 20 zakona, kao i šest inicijativa koje je Vladi i Parlamentu FBiH uputilo UPFBiH s ciljem rasterećenja privrede i poboljšanja poslovnog ambijenta.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović je podsjetio da je "Inicijativa 20+5+6" većinom glasova podržana na tematskoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, održanoj sredinom aprila ove godine. Tada je zaključeno da zakone treba da pripreme Federalna vlada i resorna ministarstva te da ih upute u parlamentarnu proceduru u skladu s Ustavom FBiH.
"Prošla su već 82 dana od kad je održana ta sjednica, a zaključci sa sjednice nisu implementirani. Pozivamo Vladu još jednom da zaista vrlo ozbiljno shvati ovo sve skupa i da obradi ove zakone. Dobar dio ovih zakona je već u parlamentarnoj proceduri, tako da se može djelovati amandmanski i procedura ubrzati", istakao je Smailbegović.
U protekla dva ipo mjeseca, kako je dodao, UPFBiH je održalo dosta sastanaka sa predstavnicima stranaka i parlamentarcima da bi ukazali na značaj ovih prijedloga i u kom smjeru idu rješenja. Smailbegović je naveo da su u velikoj većini dobili podršku i da očekuju da će njihovi prijedlozi u domovima Parlamenta FBiH imati visok stepen prolaznosti.
"Ovi zakoni će sasvim sigurno dovesti do poboljšanja poslovnog ambijenta, smanjenja nezaposlenosti, kao i sive ekonomije, te uticati na povećanje plata radnicima, a samim tim smanjiti ili ublažiti odlazak radno sposobnog stanovništva. Vrlo važno je naglasiti da neće ugroziti vanbudžetske fondove, niti budžete", kazao je Smailbegović.
Govoreći o konkurentnosti naše privrede pogotovo na stranom tržištu, članica UO Udruženja poslovaca FBiH i direktorica GS-TMS Snježana Kopruner je kazala da bi ovi zakoni omogućili smanjivanje troškova rada, kao i povećanje plata radnika.
"Radimo i na tome da se poveća minimalna plata od sadašnjih 400 na 500 do 600 KM čime bi pomogli i najugroženijem sloju društva da živi malo bolje. Proizvođače i izvoznike, osim problema odliva radne snage, također muče veliki doprinosi, a prijedlog poslodavaca je da oni iznose 26,5 posto. Mislimo da bi to bilo atraktivno za poslodavce, a za one koji djeluju u segmentu sive ekonomije, da se vrate u normalne tokove. Time bi se čak povećala izdvajanja za zdravstveni i penzioni fond", kazala je Kopruner.
Uzimajući u obzir različite nivoe nadležnosti, kako je kazao član ESV-a FBiH i direktor Bihaćke pivovare Edin Ibrahimpašić, određene inicijative su pokrenute i prema kantonalnim vladama i skupštinama. U Unsko-sanskom kantonu, kako je naglasio, sve to je je dodatno usložnjeno uzimajući u obzir da su opterećeni migrantskom krizom.