Apple i Nike se suočavaju s pritiskom javnosti zbog prisilnog rada Ujgura u Kini
Aktivisti su pokrenuli kampanju u kojoj kompanije optužuju da podržavaju i profitiraju od eksploatacije muslimanske manjinske grupe u Kini. Oni poručuju da kompanije moraju uraditi više ukoliko ne žele da budu dio kršenja ljudskih prava koje je zastupljeno u Kini, čak i od njihove vlade.
Osim aktivista i Sjedinjene Američke Države su pojačale ekonomski pritisak i upozoravaju kompanije da ne posluju u Xinjiangu, regiji u zapadnoj Kini koja je dom većine ujgurskog stanovništva, ali i mnogih firmi koje koriste radnu snagu.
Mnoge kompanije su poručile da prate taj problem, a Nike je rekao da sprovodi stalnu istragu sa svojim dobavljačima iz Kine kako bi identificirali potencijalne rizike povezane sa zapošljavanjem ujgurskih i drugih etničkih manjina. Također su kazali da oni materijale ne naručuju direktno iz regije Xinjiang.
Apple također tvrdi da je istraživao navode o prisilnom radu:
"Nismo pronašli dokaze o bilo kakvom prisilnom radu na Appleovim proizvodnim linijama, a planiramo nastaviti da pratimo problem", prenosi BBC.
Australski institut za stratešku politiku i američki Kongres su otkrili da je hiljade Ujgura prebačeno u fabrike širom Kine na prisilni rad, a te firme su povezali sa poznatim brendovima među kojima su Nike, Apple i Gap.