Za kvalitetniji zrak
2

ArcelorMittal Zenica ulaže 9,6 miliona KM u projekt koji će eliminirati crveni dim iz pogona

Piše: E. M.
S potpisivanja ugovora u ArcelorMittalu Zenica (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba) (Foto: E. M./Klix.ba)
(Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)
U kompaniji ArcelorMittal u Zenici danas je generalni direktor Biju Nair s predstavnicima talijanske kompanije Ekoplant potpisao ugovor o implementaciji okolišnog projekta "Sistem sekundardnog otprašivanja na BOF čeličani" vrijednosti 9,6 miliona KM. Realizacijom ovog projekta Zeničani će imati kvalitet zraka po evropskim standardima.

Nair je izjavio kako imaju veliki broj obaveza definisanih okolišnom dozvolom, a da su odlučili prvo realizirati najzahtjevnije projekte.

"Prva naša investicija je sekundarni otprašivač na konvektorima i danas smo ovdje s predstavnicima Ekoplanta s kojim ćemo potpisati ovaj veliki projekt, a druga dva projekta bit će u sklopu poboljšanja pogona Energetike i Aglomeracije", kazao je Nair.

Sistem za sekundarno otprašivanje na BOF čeličani ispunit će sve važne standarde koje su postavile BiH i EU i eliminirat će vidljivi crveni dim koji izlazi iz pogona. Više od 95 posto dimnih plinova iz proizvodnih procesa bit će zadržano i očišćeno u vrećastom filteru, što će rezultirati smanjenjem emisije prašine na manje od 10 mg/Nm3.


Današnji projekt doprinijet će rješavanju problema Zeničana koji je svakodnevno vidljiv na ulazu u Zenicu iz pravca Doboja, s obzirom na to da iz pogona čeličane po nekoliko puta dnevno dolazi do ispuštanja dima u zrak.

"Ekoplant je već uradio neke velike projekte i oni će na sebe preuzeti odgovornost za završavanje projekta koji danas potpisujemo", dodao je Nair.

Predstavnici Ekoplanta su istakli da im je velika čast što će s ovim projektom početi svoju saradnju s ArcelorMittalom te da će dati svoj maksimum u realizaciji projekta.

Realizacija danas potpisanog ugovora počet će projektovanjem, zatim proizvodnjom potrebne opreme i dijelova, nakon čega slijedi njihova montaža i testiranje. Zvanični završetak radova planiran je krajem 2018. godine.

Nair je na kraju dodao kako će ugradnja dijelova imati utjecaja na rad i proizvodnju u kompaniji ArcelorMittal Zenica, ali da će iskoristiti period zaustavljanja proizvodnje u trajanju od 70 dana kako bi uradili posao i imali što manje gubitke prema poslovnim partnerima.