Vitalan proizvođač
828

Direktor Uzunović: Bosnalijek je proizveo 80 tona dezinficijenasa, fokus je bh. tržište

Klix.ba
Nedim Uzunović
Nedim Uzunović
U vrijeme koronavirusa uloga proizvođača lijekova i dezinfekcijskih sredstava od ključne je važnosti, a kompanija Bosnalijek je predvodnica tog vitalnog sektora u našoj zemlji. O tome kako se ovaj bh. proizvođač nosi sa novom situacijom razgovarali smo s direktorom Nedimom Uzunovićem.

Kako je organiziran rad u Bosnalijeku od početka pandemije COVID-19?

Bosnalijek je organizirao svoj rad u skladu sa dva temeljna cilja koja smo sebi postavili. Prvi je osiguravanje maksimalne zaštite naših zaposlenika, a drugi je nesmetano snabdijevanje tržišta Bosne i Hercegovine svim našim proizvodima. Za sada uspješno ispunjavamo oba postavljena cilja. To je zasluga prije svega naših zaposlenika koji rade u otežanim uslovima.

Ovim putem im se želim zahvaliti na predanom i odgovornom radu. Svi smo mi u Bosnalijeku itekako svjesni uloge i značaja kojeg trenutno imamo za cijelu Bosnu i Hercegovinu i nastavit ćemo raditi kao i do sada kako bi odgovorili tim očekivanjima.

Vjerujem da smo do sada opravdali očekivanja naših građana. Ova situacija pokazuje koliko je značajno imati što razvijeniju domaću proizvodnju. Nadam se da ćemo iz ove krize svi izvući pouke i mijenjati svoj odnos prema domaćoj proizvodnji. Ovdje mislim na svakog od nas pojedinačno, ali i na reguliranje nekih pravila u zakonodavnom smislu. Sve ovo što se dešava treba posmatrati i kao dobru priliku da mnoge stvari, koje do sada nisu bile dobre, promijenimo na bolje.

Da li je poslovanje Bosnalijeka ugroženo u ovoj situaciji, u smislu nabavke sirovina?

Bosnalijek je kao i svi izložen određenim poteškoćama uzrokovanim poremećajima u lancima snabdijevanja. Blokade nisu dovele samo do nemogućnosti i otežane nabavke određenih sirovina, već i do enormnog rasta cijena sirovina na svjetskom tržištu. Ulažemo napore da osiguramo potrebne sirovine, pri čemu smo mi naročito pogođeni činjenicom da dosta neophodnih repromaterijala ne možemo nabaviti u BiH, jer se u BiH ne proizvode, pa čak ni u zemljama regije, a riječ je o sirovinama koje su generalno na svjetskom nivou tražena roba.

Uspijevamo, za sada, osigurati sve što nam je potrebno, ali i uz velike dodatne troškove. Naravno i uspostavom zelenih koridora, situacija se malo relaksirala u odnosu na početak krize, kada je riječ o prolasku sirovina.

Puno se govori o jačanju domaće proizvodnje, ali još uvijek nema konkretnih mjera. Kako mislite da se to može i treba uraditi?

Smatram da je krajnje vrijeme da se kroz određene zakonodavne okvire stvori dodatna podrška domaćoj proizvodnji, koja je do sada bila u podređenom položaju, čime bi se stavila u povoljniji položaj u odnosu na uvoznike. To je princip prema kojem rade sve države svijeta i ne vidim razlog da mi budemo izuzetak.

Važno je da se na državnom nivou podigne ta svijest o čuvanju i njegovanju domaće proizvodnje, jer se zapravo jedino na taj način gradi jaka i stabilna država. Vidjeli smo sada u ovoj situaciji, da smo uglavnom prepušteni sami sebi, i ako nismo dovoljno stabilni u svim segmentima, vrlo lagano možemo doći u velike probleme. Veliko bi pitanje bilo koja bi bila cijena lijekova, brašna, ulja, mesa …da nije bilo Bosnalijeka, Klasa, Bimala, ako bi ovih proizvoda uopće i bilo na tržištu. Možete samo zamisliti ucjene uvoznika koje bi se desile. Protiv ovakvih pojava možemo se boriti jedino sami svojim odnosom prema domaćoj proizvodnji. Od strateške je važnosti da održimo postojeće i izgradimo nove proizvodne pogone u nizu djelatnosti.

U vremenu koje dolazi, vjerujem, da nam to mora biti zajednički cilj. Bosnalijek je generalno kroz prethodne godine značajan dio sredstava svake godine ulagao u izgradnju novih pogona i modernizaciju postojećih i to je naše strateško opredjeljenje i u godinama koje slijede.

Nedim Uzunović
Nedim Uzunović

Znamo da su dezinfekcijska sredstva dosta tražena ovih dana. Koji su Bosnalijekovi proizvodi za dezinfekciju? Koji su generalno najtraženiji vaši proizvodi u ovoj situaciji?

Sa pojavom COVID-19 značajno je narasla potražnja za ovim proizvodima, jer je od ranije poznato da mi proizvodimo izuzetno kvalitetna dezinfekcijska sredstva, uzimajući naravno u obzir višedecenijsko iskustvo koje kompanija ima u proizvodnji ovih sredstava.

Svjedoci smo da je sa pojavom virusa tržište okupirano različitim vrstama dezinfekcijskih sredstava, te iznenadne pojave novih proizvođača ovih proizvoda, koja nije umanjila potražnju za našim sredstvima, koja je zaista ogromna. Svjesni smo naše uloge i odgovornosti jer svi žele da kupe upravo naša sredstva, kojima kupci daju apsolutni prioritet prilikom izbora, te se trudimo da u potpunosti opravdamo ovo veliko povjerenje kupaca.

Mi smo svoje kapacitete dezinfekcijskih sredstava u potpunosti stavili na raspolaganje isključivo za domaće tržište i do sada smo proizveli preko 80 tona različitih vrsta dezinfekcijskih sredstava, za bolničku i opću upotrebu. Svakako su naša najpoznatija sredstva Aseptan, Alkosol i Bakticid, zato što je riječ o višenamjenskim sredstvima koja imaju neograničenu mogućnost korišćenja na različitim površinama i rukama.

Da li je došlo do promjene u proizvodnji i prodaji lijekova, koji su najprodavaniji vaši proizvodi na domaćem tržištu?

Proizvodni proces u Bosnalijeku je u potpunosti usklađen sa svim mjerama koje su propisane s ciljem zaštite zdravlja zaposlenika, s tim što smo mi u Bosnalijeku organizirali i neke dodatne zaštitne mjere, s obzirom na specifičnost našeg proizvodnog procesa, koji podliježe strogim GMP propisima. Za sada sve ovo daje rezultat i naš proizvodni proces odgovara potrebama koje do nas dolaze sa tržišta Bosne i Hercegovine. Osiguravamo neometano snabdijevanje svim našim proizvodima, kako za bolnice i domove zdravlja, tako i za građane, a istovremeno osiguravamo i donacije zdravstvenim ustanovama, ali i drugim institucijama koje vode brigu o najugroženijim.

Svjedoci smo da su brojne zemlje uvele zabrane kod izvoza nekih lijekova i medicinske opreme. Evo upravo danas, u vrijeme pripreme ovog intervjua, Srbija je na 30 dana suspendovala izvoz lijekova što je jasan dokaz da domaća proizvodnja mora da se zaštiti sutra i od dampinga i od nelojalne konkurencije.

Moram ovdje spomenuti da je naša konkurencija tj. svaki proizvođač lijekova iz EU ili druge države stimuliran, na način da je svaka njegova investicija sufinansirana u većem procentu od strane EU ili lokalne zajednice putem fondova, a mi smo svaku investiciju morali platiti iz vlastitih ili kreditnih sredstava. Na koji način da se borimo na svjetskom tržistu? Zato je, ponavljam, izuzetno važno da mi u Bosni i Hercegovini imamo svoju proizvodnju, koja je posebno značajna u ovim kriznim trenucima, koji su nažalost u ovom dijelu svijeta dosta česti (rat, poplave…). Naša proizvodnja je trenutno stavljena na maksimalne kapacitete zbog velike potražnje za našim proizvodima, a to se prije svega odnosi na sredstva za podizanje imuniteta, kao što su svi proizvodi iz linije Royal Jelly, zatim Paracetamol bosnalijek, Lysobact proizvodi, Lynase itd.

Šta je od vaših proizvoda najtraženije na inostranim tržištima? Kako su strana tržišta reagovala u ovoj pandemiji na potražnju za Bosnalijekovim proizvodima?

Zbog pandemije uzorokovane COVID-19, i na inostranim tržištima, koja inače uredno snabijevamo, je narasla potražnja za našim proizvodima. To se prevashodno odnosi na različite formulacije proizvoda Lysobact, proizvod Stomatidin itd.

Od početka krize, jasno opredjeljenje Bosnalijeka je da se da apsolutni prioritet domaćem tržištu, te se svi esencijalno važni proizvodi usmjeravaju na domaće tržište, a paralelno gdje imamo prostora i gdje to ne ugrožava domaće snabdijevanje, ispunjavamo ugovorne obaveze prema inostranim kupcima, od kojih mi nažalost i dalje živimo, upravo zbog nedovoljno razvijene domaće svijesti.