Ekonomske posljedice sukoba Izraela i Palestine: Očekuje li se rast cijena nafte
Ekonomski posmatrano, vojni konflikt ne ide u prilog nijednoj strani. Fizička destrukcija, gubitak ljudskih života, apsolutna neizvjesnost, sve navedno narušava ekonomski potencijal, odnosno progres, smatra ekonomski analitičar Admir Čavalić.
"Ovo naročito vrijedi za palestinsku stranu koja ekonomski znatno zaostaje – indeks ljudskog razvoja, siromaštvo itd. U ovom trenutku ekonomske posljedice konflikta su lokalizovane. Međutim, postoje naznake da isti može imati globalni utjecaj na cijene nafte i naftnih derivata", kaže Čavalić za portal Klix.ba.
Naglašava kako je zasad još uvijek rano prognozirati navedeno i to naročito jer ne znamo kakav će biti tok konflikta.
"Ono što je poznato i što zabrinjava jeste nedavni napad na naftna postrojenja u Izraelu. Ista su krucijalna za većinu globalnih naftnih kompanija pa je tako Chevron prvi reagovao privremenim zatvaranjem svoje platforme, dok druge kompanije vrše preusmjeravanja", kaže on.
Dodaje kako postoji niz nekih drugih globalnih dešavanja koja također imaju ili mogu imati utjecaj na cijenu nafte – od pandemije koronavirusa, krize u Indiji preko FED-ovih aktivnosti i hakerskih napada u SAD-u pa sve do iranskog nuklearnog programa.
"Izraelsko-palestinski konflikt je samo jedan u nizu faktora utjecaja. Pritom posebno zabrinjava prikazani potencijal Hamasa da napravi štetu na naftnim i eventualno nuklearnim postrojenjima. To bi vodilo nizu negativnih efekata", kazao je Čavalić.
Cijena nafte je redovno najbolji pokazatelj političkih zbivanja na Bliskom istoku, sjećamo se kako je američka likvidacija iranskog generala Qasema Soleimanija uzrokovala drastičan rast cijene nafte. Rat u Palestini je često znao dovesti do sankcija te blokada najvećih proizvođača koji su znali cijene barela gurnuti u neslućene visine.