Aircash dolazi u BiH: Donosimo detalje o uslugama zbog kojih nećete ovisiti samo o bankama i bankomatima
![Udo Muller, direktor Aircash CE u Beču](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250210093.jpg?v=1)
Ovo objašnjenje je u razgovoru za Klix.ba dao Udo Muller koji se kao neko ko ima dvodecenijsko iskustvo u sektoru finansijskih tehnologija (fintech), stekavši ga i kao izvršni direktor britanske kompanije Paysafecard, prošle godine pridružio Aircashu.
Inače obnaša dužnost direktora holding kompanije iz Aircash grupacije, Aircash CE sa sjedištem u Beču, a ta kompanija je suosnivač kompanije u BiH Aircash AC koja je upravo dobila licencu agencije za bankarstvo RS-a.
"Aircash je digitalni novčanik koji korisnicima omogućava sigurno i lako internetsko (online) plaćanje, kao što je plaćanje računa i šoping unutar Mastercardove mreže. S Aircashovim novčanikom, korisnici mogu upravljati svojom potrošnjom bez rizika prekoračenja svog računa. Za razliku od tradicionalnih bankovnih računa, Aircash nudi široku mrežu lokacija za uplatu i isplatu gotovine", ukazao je.
Kako je naglasio, dok mnoge banke smanjuju broj svojih filijala i bankomata, Aircashovi korisnici mogu dopuniti svoje račune na više od 200.000 lokacija u EU. Među kojima su minimarketi, benzinske pumpe i maloprodajni objekti.
"Ukratko, Aircash digitalizira gotovinu, pružajući korisnicima istu pogodnost i sigurnost digitalnog plaćanja, kao što ih imaju u fizičkom svijetu", dodaje Muller.
Podijelio je reakcije građana država u kojima već postoje ovakve usluge, poput Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Rumunije i tako dalje.
"Korisnici cijene mogućnost brzog, kontrolisanog plaćanja online ili preko Mastercarda jer Aircash omogućava jednostavnu kupovinu, plaćanje računa i međunarodne transfere novca. Jedinstvena prednost mogućnosti korištenja gotovine u potpuno regulisanom i sigurnom okruženju online plaćanja je vrijedna u Evropi. Naši korisnici posebno uživaju u pogodnostima digitalnog novčanika, koji je koristan i kada putuju u inostranstvo", naveo je.
Sagovornik Klix.ba je obrazložio šta će ove usluge značiti za kompanije.
"Kompanije imaju koristi na nekoliko načina, oslanjajući se na potpuno regulisanog pružatelja platnih usluga. Kao prvo izdavač e-novca u Bosni i Hercegovini, Aircash omogućava usklađenost sa svim zakonskim zahtjevima, čineći plaćanja sigurnima i učinkovitima, kako za kompanije, tako i za građane", naglasio je.
Smatra da će Aircash ulaskom na bh. tržište napraviti značajna ulaganja te će biti posvećen ponudi inovativnih usluga koje nadilaze tradicionalne bankarske proizvode.
"S Aircashom, koji se pozicionira kao akter širom Evrope, kompanije i građani dobijaju pristup najsavremenijoj tehnologiji i inovativnim rješenjima", istakao je.
Pitali smo ga i to šta bi vlasti mogle uraditi kao doprinos poboljšanju ovog sektora.
"Kao evropski igrač, Aircash je napravio značajna ulaganja i ima dugoročan interes na bh. tržištu. Za razliku od mnogih međunarodnih konkurenata, Aircash je fokusiran na Balkan s dugoročnom strategijom na umu. Važno je održavati otvoren i aktivan dijalog s regulatorima", izjavio je.
Kao Aircashov cilj je naveo da inovativnim proizvodima uvode kompletno nove usluge na pametne telefone, poput plaćanja računa, kupnje cestarine, kupnje ulaznice za razne događaje i sportske utakmice i sl., tako da su usklađivanje i otvorena komunikacija s regulatorima ključni. Naveo je ono što bi bilo od koristi.
"Kako Aircash planira uvesti inovativne proizvode iz EU u ovaj region, određeni nivo harmonizacije između balkanskih država bi bio od koristi. Da bismo ubrzali isporuku usluga, više bismo voljeli usklađenije zahtjeve u oblastima kao što su procedure koje se koriste za potvrdu identiteta klijenta (KYC), regulatorni standardi i prekogranične aktivnosti", ukazao je Muller.
Za kraj gospodin Udo Muller navodi da će Aircash započeti sa svojim uslugama u proljeće ove godine u BiH, što će popratiti zvaničnim objavama i intenzivnim marketinškim kampanjama.