Azijsko-pacifičke berze drugi dan zaredom u padu nakon Trumpove odluke o carinama

Japanski referentni Nikkei 225 je u petak pao za još 3,5%, australski ASX 200 je pao za više od 2%, a singapurski Straits Times Index skoro 3% niži.
Južnokorejske dionice također gube tlo pod nogama, ali se čini da je to povezano s ustavnim sudom zemlje koji je potvrdio opoziv predsjednika Yoon Suk Yeola.
Berze u kontinentalnoj Kini, Hong Kongu i Tajvanu zatvorene su za državne praznike.
Dalekosežna carinska ofanziva Donalda Trumpa pokazuje se već drugi dan kako bi osujetila nade investitora da će se ekonomska stabilnost vratiti prije kraja sedmice.
Najava američkog predsjednika o naplati carina od 10% na gotovo sav američki uvoz počevši od sutra, i višim stopama na neke od najvećih američkih trgovinskih partnera od 9. aprila, izazvala je šok na globalnim tržištima u četvrtak.
U Sjedinjenim Američkim Državama, zemlji čiji je predsjednik pokrenuo ovaj slom u pokušaju da obnovi svjetski ekonomski poredak, Wall Street je doživio najveći jednodnevni gubitak od juna 2020. godine.
Čini se da je taj trend pada spreman da se nastavi drugi dan širom svijeta.
Vlade širom svijeta reaguju na carine koje su im nametnule SAD.
Šefica Evropske unije Ursula von der Leyen rekla je da će posljedice carina "biti strašne za milione ljudi širom svijeta"
Britanski premijer Sir Keir Starmer izjavio je da njegova vlada "zauzima miran pristup, djelujući u nacionalnom interesu"
Kineska vlada obećala je "odlučne kontramjere", koje će naštetiti američkim kompanijama koje pokušavaju da prodaju na kineskom tržištu.
Južnoafričko predsjedništvo je saopćilo da carine "potvrđuju hitnost pregovora o novom bilateralnom i obostrano korisnom trgovinskom sporazumu s Washingtonom".
Brazilsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da vlada "procjenjuje sve moguće akcije kako bi osigurala reciprocitet u bilateralnoj trgovini", prenosi agencija Reuters.
Premijer Australije Anthony Albanese poručio je da su ovakve carine "neopravdane".