Bliži li se kraj Twittera
0

Bloomberg: Ko bude tvitao posljednji, neka ne zaboravi ugasiti svjetlo

B. H.
Shutterstock (Foto: Ilustracija)
Shutterstock (Foto: Ilustracija)
Twitter neće "umrijeti" danas ili sutra, ali postoji mogućnost da će nakratko prestati sa radom barem u nedjelju, kada početak Svjetskog nogometnog prvenstva potakne val tvitova iz cijelog svijeta.

U analizi za Bloomberg Parmy Olson navodi da Twitter trenutno održava veoma mali broj ljudi. Nakon što je polovina kompanije otpuštena prije dvije sedmice, stotine drugih napustile su firmu u četvrtak navečer nakon što je Elon Musk odredio rok za preostalo osoblje da pristane na "ekstremno teške" uslove ili uzmu tromjesečnu otpremninu. Mnogi su se odlučili za ovo drugo.

Nije jasno je koliko je tačno od izvornih 7.500 zaposlenika ostalo. Novinar časopisa Fortune objavio je na Twitteru da je 75 posto od preostalih 3.700 zaposlenika dalo otkaz, dok je prema Vergeu ostalo oko 2.900 zaposlenika. Prava brojka možda je negdje u između.

Mnogi zaposlenici upozoravali su da će se stranica raspasti u bliskoj budućnosti bez dovoljno inžinjera. Twitter je privremeno obustavio pristup putem akreditacija u zgradu, što znači da niko ne može ući u ured. Naravno, Musk je ignorisao zabrinutost.

"Najbolji ljudi ostaju tako da nisam previše zabrinut", tweetao je u četvrtak.

Musk se voli okružiti lojalistima i uživao je u tome što ima bazu obožavatelja na Twitteru. Onima koji se usude da ga isprave pokazuju se vrata. Milijarder je otpustio nekoliko inžinjera koji su ga otvoreno kritikovali.

Mogli biste tvrditi da je vođenje globalne online platforme s malom ekipom apsolutno moguće. Pretpostavimo da između 1.000 i 2.000 zaposlenika sada ostaje na Twitteru. To je još uvijek mnogo inžinjera, posebno ako se uzme u obzir da je WhatsApp imao samo djelić toga, 55, kada ga je kupio Facebook 2014. godine, te je održavao aplikaciju za razmjenu poruka za oko 450 miliona mjesečno aktivnih korisnika. Twitter ima oko 300 miliona aktivnih korisnika mjesečno.

Mogli biste također tvrditi da drastična vremena zahtijevaju drastične mjere. Musk je preuzeo uzde firme koja je bila neprofitabilna u zadnjem kvartalu. Kako bi radikalno smanjio troškove, mora smanjiti broj zaposlenih u jezgru kompanije, inžinjera koji mogu raditi velikom brzinom i visokim intenzitetom.

Ali niti jedan od ovih argumenata zapravo nema težinu ako je cilj dugoročni uspjeh. WhatsApp se možda dobro nosio s nekoliko desetaka radnika, ali također je bio notorno oprezan u uvođenju novih mogućnosti i njegovi su se osnivači usredotočili prvenstveno na jednostavno održavanje njegovih funkcija u radu. Musk nema namjeru samo održavati servere u radu. On želi pretvoriti Twitter u "aplikaciju za sve", s nizom novih funkcija poput plaćanja kako bi oponašao veće online platforme poput kineskog WeChata.

To je posebno zahtjevan zadatak za Twitter. Nakon 16 godina rada, njegovi sistemi puni su tehničkih problema, grešaka ostalih nakon mnogovrojnih nadogradnji. Njegovi su sistemi vrlo složeni i raspoređeni na više mreža. Za njihovo preoblikovanje trebat će vremena i stručnosti, ali Musk se žuri i odbacio je mnoge ljude koji dobro poznaju te sisteme.

Musk planira ponovno pokrenuti svoju uslugu Twitter Blue od 8 dolara 29. novembra kako bi bio siguran da je "čvrsta kao kamen." Ali sam Twitter možda neće biti tako čvrst kada se to dogodi.

Nejasno je zašto je Muskov pristup tako ekstreman. Možda očajnički želi vratiti svoju investiciju. Ali nije trebao poduzimati tako drastične mjere. Twitter nije bio na rubu katastrofe kad ga je preuzeo Musk. U posljednjih pet godina platofrma je bila uglavnom profitabilna i vodila je pristojan oglašivački posao koji joj je, do Muskova preuzimanja, donosio oko 90 posto prihoda. Taj posao izgleda sve neizvjesniji jer oglašivači zaziru od previranja u kompaniji.

Musk je poput mehaničara koji mijenja motor, zupčasti remen, šasiju i cijeli okvir automobila nakon što ga je preuzeo s ispuhanom gumom. To je pretjerano i gotovo sigurno da će mu se obiti o glavu.