Brexit nanosi štetu finansijskom centru Londona: Kompanije premještaju radnike i imovinu u EU
Prema istraživanju New Financial centra, nakon izlaska Velike Britanije iz Evropske unije, više od 400 kompanija čija osnovna djelatnost su finansije, premjestilo je aktivnosti, zaposlenike te imovinu vrijednu nekoliko stotina milijardi dolara na područje unutar Evropske unije.
"Mislimo da se o ovom problemu i dalje ne govori mnogo. Možemo očekivati da se ovi brojevi povećaju vremenom", navodi se u studiji.
Kako se navodi, jedan od razloga zbog kojih kompanije odlaze jeste i činjenica da u toku pregovora o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije Brisel nije ponudio mnogo toga Velikoj Britaniji kada je riječ o ovom sektoru. Finansijske usluge, prema analizi, uopće nisu bile uključene u trgovinski sporazum Unije s Velikom Britanijom, koji je potpisan krajem 2020. godine.
Istraživanje New Financial centra pokazalo je kako je do sada otprilike 7.400 radnih mjesta prebačeno iz Velike Britanije u Evropsku uniju, a brojni bankari i dalje čekaju premještaj koji je odgođen zbog pandemije koronavirusa i brojnih restrikcija koje su na snazi u Velikoj Britaniji, ali i u Evropskoj uniji.
Do sada je najveću korist od Brexita u ovom smislu imao Dublin, gdje je poslovanje odlučilo nastaviti 135 londonskih kompanija. Nakon toga slijedi Pariz s ukupno 102 kompanije, Luksemburg s 95, Frankfurt sa 63 i Amsterdam sa 48 kompanija.
S obzirom na to da je proces i dalje u toku, u budućnosti se može očekivati i rast broja "britanskih" kompanija u drugim evropskim gradovima.
"Očekujemo da će Frankfurt dugoročno biti 'pobjednik' u smislu premještanja imovine, a Pariz će na kraju biti grad u koji će biti premješteno najviše radnih mjesta", navodi se u studiji.
Na kraju, u izvještaju centra New Financial stoji kako će London, odnosno njegov finansijski centar i dalje ostati dominantan u Evropi u pogledu finansija, ali da će vremenom gubiti utjecaj kakav je imao godinama.