Poslovni sektor čeka
5

Da li će predložene izmjene zakona deblokirati Komisiju za vrijednosne papire

R. D.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Blokada rada Komisije za vrijednosne papire FBiH traje već skoro godinu, a poslovni sektor je bez uspjeha nastojao ovaj problem izdići iznad političke baruštine u kojoj je zaglavio. Nastojeći prevazići tu situaciju, Vlada FBiH je na sebi svojstven način inicirala zakonske izmjene, ali je pitanje da li će one biti usvojene.
Nakon peripetija konkursne procedure imenovanje novog sastava komisije zaglavilo je na posljednjoj instanci svog potvrđivanja - Domu naroda FBiH. Predloženi sastav komisije nikako nije uspijevao dobiti potrebnu većinu iz dva razloga koja su detektirali delegati iz Socijaldemokratske partije (SDP) BiH - u tijelu koje treba biti potpuno depolitizirano predloženi su kadrovi s aktivnim političim funkcijama i nedostaje Srba.

Kad nije išlo tako, Vlada FBiH nastoji prevazići ovaj problem izmjenama zakona o samoj komisiji tako što u situaciji ovakvih blokada ostavlja mogućnost da predsjednik i potpredsjednici FBiH privremeno imenuju članove.

"Izuzetno u slučaju nemogućnosti imenovanja članova Komisije, sukladno stavku (1) ovoga članka i nemogućnosti donošenja odluka članova Komisije sukladno članku 15a. stavak (4) ovoga zakona, predsjednik Federacije uz saglasnost potpredsjednika Federacije imenuje i razrješava nedostajuće članove Komisije na najviše 12 mjeseci", stoji u prijedlogu izmjene Zakona o Komisiji za vrijednosne papire FBiH.

Problem bi tu bio rješen da sve zakonske izmjene ne trebaju proći parlamentarno potvrđivanje, odnosno doći u Dom naroda FBiH u kojem ni prošlo imenovanje nije dobilo većinu.

Kako portal Klix.ba saznaje, šanse da ove izmjene zakona prođu parlamentarnu proceduru nisu osobite, jer kako je za naš portal kazao jedan od delegata, ovom izmjenom narušava se dodatno sama bit Komisije za vrijednosne papire - ona se dalje politizira, a znajući koja je njena uloga, ona treba biti potpuno depolitizirana.

Otežavajuća okolnost za ovu izmjenu je i sam privremeni karakter ove Vlade Federacije BiH i vrha entiteta, koji je u šestoj godini svog mandata, a po ovoj izmjeni sebi daje dodatne ovlasti.

Na drugom kraju cijele priče ostaje poslovni sektor koji sastav same komisije i ne zanima toliko, već predmeti koji se gomilaju na policama komisije, a teški su desetine miliona KM raznih dokapitalizacija, pripajanja...

Kompromis koji se nudio u ovom periodu, kako nam je rečeno, sastojao se u "rokadi" sastava predložene komisije. Delegati u Domu naroda digli bi dovoljan broj ruku da je predlagač povukao jednog "politiziranog" člana komisije (Amir Ibrović), a uvrstio "najbolje rangiranog Srbina s konkursa".