Inflacija u EU ima svoje žarište, a ono se zove Estonija: Baltička država u problemima
"Ljudi zaista nisu zadovoljni koliko stvari sada koštaju. Okrivljuju prodavače, ali mislim da ne znaju kako ne možemo mnogo učiniti povodom toga", rekal je Ana Kordi, 19-godišnja studentica koja radi na jednoj od pijaca na štandu s voćem.
Kako se ističe u zvaničnim podacima, Estonija ima najbrži rast inflacije u eurozoni, a nedavni podaci pokazali su godišnji porast od 22,7 posto.
"To uveliko premašuje prosjek bloka. Cijene u 19 zemalja koje koriste euro porasle su za 8,9 posto u godini, tačnije do kraja jula", navodi se.
Problem se može primijetiti kako na pijacama, tako i na benzinskim pumpama.
"Prodavačica voća je rekla da su maline na njenoj tezgi koštale oko 7 eura po kilogramu, a da sada koštaju 10,90 eura. Table na benzinskim pumpama pokazuju da benzin košta 2 eura po litru, što je blizu nedavnog rekorda", pojašnjava se u analizi.
Kada je riječ o razlozima inflacije, on se u Estoniji može pripisati nizu faktora, što uključuje i skok cijena električne energije uzrokovano nestašicom.
Svi problemi predstavljaju dodatno opterećenje za estonsku vladu koja je raspisala izbore za šest mjeseci.
"Premijerka Kaja Kallas slijedila je prilično strogu fiskalnu liniju od dolaska na vlast i jasno stavila do znanja da ima za cilj da nastavi s ograničavanjem potrošnje. Ona je svjesna da bi podjela državnog novca građanima mogla dovesti do veće potražnje u privredi čime bi se izazvao novi val inflacije. U isto vrijeme, isplate bi doprinijele državnom deficitu", piše Politico.
Uprkos određenim mjerama Evropske centralne banke, stručnjaci upozoravaju da će inflacija u ovoj baltičkoj državi vjerovatno ostati visoka i un arednim mjesecima.
"Prognoze Centralne banke Estonije pokazale su da će inflacija u prosjeku iznositi 15,4 posto u 2022. godini i 4,3 posto u 2023. godini", pojašnjavaju.
Odgovor građana na inflaciju
S obzirom na tešku situaciju, estonski građani, ali i preduzeća, razvili su individualne odgovore kako bi se izborili s inflacijom.
"U nedavnom izvještaju estonskog poslovnog lista navodi se da zaposleni vrše pritisak na poslodavce da povećaju plate. Zvanični statistički podaci pokazuju da su plate u Estoniji porasle za 8,1 posto u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na rast od 4,9 posto u istom periodu 2021. godine", zaključuju u analizi.
Iako svako na svoj način želi umanjiti posljedice inflacije, ekonomisti ističu da bi odgovor preduzeća koji se odnosi i na povećanje cijena proizvoda mogao dovesti do znatno većeg problema.
"Ako bi širi krug preduzeća nastavio povećavati cijene, a više radnika nastavilo tražiti veće plate, to bi moglo stvoriti dugoročnu glavobolju bankarima i tvorcima fiskalne politike Estonije", upozoravaju.