Izraelska ekonomija pogođena ratom, ekonomisti pozvali Netanyahua da se opameti
Samo prošlog mjeseca, izraelski premijer Benjamin Netanyahu je predvidio novu eru mira i prosperiteta na Bliskom istoku, zasnovanu na rastućem prihvatanju Izraela u regionu. Danas, s ratom između Izraela i Gaze koji traje četvrtu sedmicu, ta vizija je nerealna.
Mobilizacija 360.000 rezervista i evakuacija 250.000 Izraelaca iz njihovih domova, prema brojkama koje je dala izraelska vojska, uništile su mnoge poslove. Restorani i prodavnice su se ispraznile. Aviokompanije su otkazale većinu letova za Izrael, a turisti su otkazali putovanja. Glavno polje prirodnog gasa je zatvoreno, farme su uništene zbog nedostatka radnika, a preduzeća su otpustila desetine hiljada radnika.
Lokalna valuta, šekel, dostigla je najniži nivo u posljednjih 14 godina, dok je referentni indeks akcija ove godine pao za oko 10 posto. Tehnološka industrija, motor ekonomskog rasta Izraela, počela se kvariti i prije početka rata.
Zemlja je ušla u rat sa deviznim rezervama od oko 200 milijardi dolara. Osim toga, Bidenova administracija želi da Kongres odobri 14 milijardi dolara hitne pomoći za Izrael, većinom vojnog finansiranja, uz 3,8 milijardi dolara koje prima godišnje.
Izraelska ekonomija se oporavila nakon prethodnih ratova, ali ova runda bi mogla potrajati duže, vjerovatno mjesecima, jer je misija vojske koja je samoproglašena okončati vladavinu Hamasa, a ne samo obuzdati borce.
Ove sedmice, grupa od 300 vodećih ekonomista pozvala je Netanyahua i ministra finansija Bezalela Smotricha da se opamete.
"Teški udarac koji je zadat Izraelu zahtijeva fundamentalnu promjenu nacionalnih prioriteta i masovno preusmjeravanje sredstava za rješavanje ratne štete, pomoć žrtvama i rehabilitaciju ekonomije", rekli su u pismu, predviđajući da će ratni troškovi porasti u milijarde dolara.