Konsolidacija valute
6

Jačanje američkog dolara će potresti globalno, ali i američko tržište

D. Dž.
Svjetska dominacija dolara još traje (Foto: Reuters)
Svjetska dominacija dolara još traje (Foto: Reuters)
Novi predsjednik SAD-a Donald Trump je obećao da će izvršiti konsolidaciju i jačanje američkog dolara kao valute čiji rast ili pad ima implikacije na globalnu ekonomiju.

Ekonomska politika koju je obećao Donald Trump kao novoizabrani američki predsjednik ima namjeru povećati vrijednost dolara. Takav rast bi mogao predstavljati probleme za rast u ostatku svijeta sa globalnim implikacijama.

Trgovci smatraju da će nova administracija povećati profit američkih firmi kroz smanjenje poreza i deregulaciju, čime će porasti javni dug.

Veće kamatne stope

Kombinacija viših deficita i ponovo pokrenute inflacije, zauzvrat, može primorati centralnu banku zemlje da zadrži kamatne stope više nego što bi imala bez Trampa na vlasti. Prihvatanje viših stopa učinile bi držanje vrijednosnih papira privlačnijim, pružajući vjetar u leđa dolarima.

Federalne rezerve su već 7. novembra, kako se i očekivalo, smanjile referentnu kamatnu stopu za četvrtinu procentnog poena, snizivši ciljni raspon na 4,5 posto.

Mogućnost viših američkih kamatnih stopa podigla je vrijednost američkog dolara za 1,5 posto u odnosu na široku korpu valuta u protekle četiri sedmice.

Slabljenje globalne ekonomije

Rast dolara često ide ruku pod ruku sa slabljenjem globalnih ekonomskih izgleda. Jedan od razloga za to je taj što u vremenima ekonomskih previranja, investitori imaju tendenciju da prodaju svoju rizičnu imovinu i nagomilaju se u one koje smatraju sigurnim, posebno u dolar i američke obveznice.

Istraživanje MMF-a objavljeno 2023. pokazalo je da nakon godinu dana, porast vrijednosti dolara od 10 posto smanjuje proizvodnju u ekonomijama u razvoju za 1,9 procenata. Pri čemu su bogate zemlje manje pogođene, ali i dalje imaju smanjenje proizvodnje.

Promjene u vrijednosti dolara potresaju globalnu ekonomiju kroz dva glavna kanala, a to je kroz trgovinu i financije. Više od 40 posto globalne trgovine ne uključuje SAD ali se financijski fakturiše se u američkim dolarima.

Jači dolar povećava troškove za uvoznike, što smanjuje potražnju za robom iz inostranstva i smanjuje ukupni obim trgovine. U većem dijelu Azije i Latinske Amerike, stoga, kretanja vrijednosti dolara važnija su od toga kako se ponašaju lokalne valute.

Prema Banci za međunarodna poravnanja, klubu centralnih banaka, jači dolar također povećava troškove za kupce posredničke robe, stvarajući rizik od kolapsa dugih lanaca snabdijevanja.

Smanjenje ulaganja

Veće kamatne stope u SAD-u, zajedno s rastućim dolarom, također čine ulaganja u ostatak svijeta manje atraktivnim. Kapital ima tendenciju da se odliva sa tržišta u razvoju, primoravajući ih da podižu i kamatne stope, pooštravajući monetarne uslove baš kada bi njihove ekonomije mogle početi da pate od općeg usporavanja trgovine.

Ostaje da se vidi da li će jak dolar trajati obzirom da je i Donald Trump tvrdio da moćni dolar šteti domaćim proizvođačima i košta američke poslove.