Dao nekoliko savjeta
3

Jedan od najpoznatijih bankara otvorio dušu: Trumpa opisao kao bezobraznog, govorio i o gubicima na berzi

Piše: V. K.
Oswald Grübel (Foto: Reuters)
Oswald Grübel (Foto: Reuters)
Bivši švicarski i njemački bankar Oswald Grübel (81) koji je decenijama radio za najveće finansijske korporacije komentirao je Trumpove odluke o carinama te se osvrnuo i na sam karakter američkog predsjednika.

Grübel je četiri godine bio na čelu Credit Suissea, a prethodno je obavljao niz poslova uključujući i vođenje trgovačkog odjela ove švicarske banke.

U intervjuu za Tages-Anzeiger Grübel je govorio o carinama, recesiji, ali i Trumpu kao osobi te je rekao kako ga je upoznao još osamdesetih godina u New Yorku.

"Nikada nisam sreo nekoga ko je bio toliko siguran u sebe da su to i drugi osjetili. Nažalost, to je često bilo na bezobrazan i čak uvredljiv način", rekao je ovaj bankar.

Dok je obavljao funkciju agenta za nekretnine, bankar ističe kako je Trump diktirao bankarima šta da rade.

"Morali su se svi prilagoditi njemu. Amerika jednostavno radi drugačije, nešto što mnogi Evropljani još uvijek ne shvataju", poručio je.

Također, 81-godišnji bankar je naveo kako bi ponašanje evropskih političara i posljednje izjave o carinama mogle predstavljati veliki problem u odnosima s Trumpom.

"Njegovo osoblje će zagarantovano pratiti sve što se o njemu govori u Evropi. Ne znam nikoga tako osvetoljubivog kao Donald Trump", rekao je.

Dao je savjet i švicarskoj vladi te poručio kako bi trebali nastaviti pregovore s Trumpom.

"Carine ograničavaju trgovinu, smanjuju profit, a time i rast kompanija. Amerika je najjača sila na svijetu, ekonomski i vojno, tako da mogu raditi šta god hoće", poručuje.

Berzu prati 24 sata

Komentirajući pad dionica na berzama, Oswald Grübel je u intervjuu dao i nekoliko savjeta te je naveo kako sada nije vrijeme za kupovinu dionica. Ipak, kako ističe, situaciju na tržištu prati svaki dan.

"Ne, ovo nije prilika za kupovinu. Tržište ima i druge probleme osim carina: kreditni baloni, preveliki dugovi i još mnogo toga; najniže cijene tek dolaze. Nažalost, ne mogu vam reći kada. Koliko će vremena trebati tržištu da se oporavi? Nikad se ne zna. Cijena dionica Microsofta kretala se oko 30 dolara 15 godina prije nego što je 'poletjela'. Najviša cijena prošle godine bila je 468 dolara. Dakle, mogli ste povećati svoj ulog 15 puta da ste čekali toliko. Sada cijene ponovo padaju. I to nas dovodi do sljedećeg problema. Ako izgubite 50 posto, morate osvojiti 100 posto da biste se vratili na isti nivo. Većina investitora to ne shvata. Dionice ne rastu samo za 100 posto.

U jednom dijelu intervjua, osvrnuo se i na finansijske padove koje je doživio na berzi.

"Godine 1987. bio sam u svojoj hotelskoj sobi u Tokiju i gledao na TV-u kako je američka berza pala za 20 posto. To se nije dogodilo od 1929. Mislio sam, to ne može biti istina. Međutim, nismo mogli ništa jer je u Japanu bila ponoć. U takvim trenucima odmah pomislim: Šta je ispravna stvar da se napravi profit za kompaniju? Sljedećeg jutra rekao sam našim trgovcima: Kupit ćemo sve američke obveznice koje možemo dobiti. Dok su druge banke shvatile šta se dešava, mi smo već sve raščistili. Kasnije su otkupili obveznice od nas po višim cijenama. Radilo se o oko 100 miliona dolara, što je tada bio veliki novac", objašnjava.

Na pitanje da li bi nekada investirao u kineske kompanije, odgovorio je negativno.

"Ne. Nikad se ne zna da li će Amerikanci uvesti sankcije. Devedesetih godina sreo sam guvernera kineske centralne banke. Pitao me je šta da radi sa svim svojim dolarima. Pitao sam šta treba zemlji? Rekao je sirovine. Onda sam rekao da morate otići u zemlje odakle dolaze te sirovine i tamo investirati. Šteta za nas što su to implementirali. Danas Kina posjeduje polovinu Afrike", mišljenja je.

Za razliku od nekadašnjih vremena, ističe kako se na berzi sada ne mogu dobiti tzv. "insajderske informacije".

"Najopasniji su takozvani insajderski savjeti zaboravite ih! Više nema insajderskih savjeta; sve informacije su besplatno dostupne na internetu. Osim ako nemaš insajderske informacije, ali onda ćeš otići u zatvor. Općenito, ne treba čitati izvještaje u kojima vam neko govori šta će se dogoditi u budućnosti. Niko ne zna. Ni krize se ne mogu predvidjeti - inače krize ne bi bilo", ističe bankar.

Na kraju, odgovorio je i šta je i dalje najbolja investicija.

"Dosadni odgovor - zlato. Investirao sam u zlato kada je još bilo ispod 100 dolara po unci. Uvijek je vrijedilo do danas. Za razliku od zlata, dionice su samo komad papira koji je osiguran nekoj kompaniji. A ova kompanija može bankrotirati, čak i ako nikada ne biste pomislili da je to moguće, kao kod Credit Suisse", zaključio je.