Politika i ekonomija
117

Kako je i zašto preko noći utihnula priča o minimalnim primanjima i o neoporezivom "radnom učinku"

Piše: S. H.
Rukovodstvo Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (Foto: FENA)
Rukovodstvo Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (Foto: FENA)
Goruća politička tema u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine je odluka Vlade FBiH pet do 12, odnosno dva dana prije Nove godine da minimalna plata iznosi 1.000 KM.
Odluka o minimalnoj plati se donosi svake godine koncem godine, ali ovaj put je šokirala privrednu zajednicu jer je za razliku od prethodnih godina ovaj put minimalac povećan sa 620 KM na 1.000 KM. U tom kontekstu ono što je izazvalo bijes privrednika je donošenje ove odluke bez cijelog paketa koji je vlast obećavala prethodnih godina, odnosno bez rasterećenja poreza na plate koji su najveći u regiji i iznose oko 70 posto.

No, ono što je također zanimljivo jeste način na koji je spomenuta odluka donesena. Aktuelna Vlada FBiH se znala često pohvaliti kako skoro sve odluke donose konsenzusom, ali ovaj put nije bilo tako. Nekoliko ministara uopšte nije znalo da se sprema ovaj potez te su za sam potez saznali uoči sjednice vlade.

Na glasanju, nekoliko ministara je bilo protiv ove odluke te se nameće pitanje kako je moguće da je ovako važna mjera donesena preko noći i bez upućenosti nekoliko ministara.

A da je donesena preko noći potvrđuje priča koja je posljednji mjesec i po dana bila u žiži javnosti, a to je priča o tzv. minimalnim primanjima koja su trebala biti regulisana posebnom uredbom. Vlada je obećavala minimalna primanja radnika između 1.200 KM pa sa amandmanima Naše stranke i 1.400 KM, s tim što je određeni dio trebao biti neoporeziv kroz tzv. radni učinak.

Premijer Nermin Nikšić i ministri su najavljivali donošenje uredbe, koja je odjedanput postala tajna, pa povjerljiva i samo se čekalo da uredba sve uredi. Ali, preko noći nestaje priča o uredbi, kao da nikada nije ni postojala i objavljuje se odluka o povećanju minimalne plate na 1.000 KM.

Ideja uredbe je bila da: Minimalna plata bude umjesto 620 KM iznosi 700 KM (usklađivanje sa inflatornim kretanjima) + topli obrok 260 KM + prijevoz 50 KM + 200 KM pod pojmom "radni učinak" kao neoporezivi dio koji je uredbom planiran pod obavezno.

No ova ideja je preko noći utihnula.

Ono što je također zanimljivo jeste da lideri entitetske koalicije, poput Elmedina Konakovića, Edina Forte ili Dragana Čovića ovo pitanje uopšte ne komentiraju. Da li se slažu s odlukom ili ne, jer javnost bi to trebala znati.

Dalje, kako je moguće da se ovakva odluka donese bez obrazloženja i jasno predstavljene analize šta će ovaj potez polučiti? Zašto je odabrano da minimalac iznosi baš 1.000 KM, a ne stotinu KM više ili manje naprimjer?

Iz donesene odluke jasno je da nije bilo konsenzusa u Vladi FBiH, a nadležni sada trebaju odgovoriti na čemu temelje ovaj potez, čime su vođeni, imaju li analizu koje će sve efekte proizvesti, kako će se odluka odraziti na određene ruralne sredine u FBiH i još niz pitanja kako bi javnost vjerovala vlastima da znaju šta rade.