Problemi i dalje
24

Kako se bankarski sistem u BiH nosi s drugom pandemijskom godinom

R. D.
Pandemija koronavirusa najvjerovatnije je ušla u svoj finiš, ali je ekonomska kriza praćena inflacijom tek u naletu. Pod posebnim udarom loših kredita nakon perioda moratorija nalazi se naš bankarski sektor i izazovna vremena su pred njim.

S obzirom na kompleksnost krize, njenu nepredvidljivost i činjenicu da još uvijek u zdavstvenom smislu ne vidimo svjetlo na kraju tunela, izuzetno je važno da je kroz cijeli ovaj period bankarski sistem u našoj zemlji sačuvao stabilnost, smatra Damir Bećirović, ekonomski analitičar.

"Ako znamo da je bankarski sistem okosnica cijelog finansijskog sistema, njegova stabilnost je bila i jeste ključna kako ova kriza ne bi imala mnogo teže posljedice po bh. ekonomiju. Prema dostupnim izvještajima entitetskih agencija za bankarstvo vidimo da je stabilnost sistema održana i u 2021. godini uz blage pozitivne promjene u smislu povećanja aktive, depozita, ali i pokazatelja profitabilnosti u odnosu na 2020. godinu", kaže Bećirović za Klix.ba.

Napominje kako su pokazatelji likvidnosti i kapitaliziranosti povoljni u ovom momentu i to može radovati.

"Činjenica je da je posebno u drugom kvartalu, kao posljedica bolje zdravstvene situacije, ali i početka oporavka tržišta EU, kod nas primjetnija 'življa' privredna aktivnost, što svakako ima pozitivne implikacije i na bankarski sektor. Primjetna je izvjesna stabilizacija tržišta, bez naglog odliva klijenata u druge banke", navodi on.

Istovremeno je smanjen udio klijenata koji su koristili moratorij na otplatu, ističe Bećirović, koji im je omogućen mjerama Agencije za bankarstvo te su ti klijenti ili prestali koristiti to pravo ili koriste neku vrstu modifikovanog moratorija, kroz redovno plaćanje kamata i sl.

"Ono što se meni, ali i građanima, ne sviđa jeste činjenica da su banke u cilju nadoknađivanja izostanka kamatnih prihoda nastavile trend povećanja troškova usluga koje se ne odnose primarno na kreditiranje. Troškovi platnih naloga su povećani nekoliko puta u posljednjih godinu-dvije, što je bilo za očekivati, jer je to već neko vrijeme praksa u našim bankama. Buduća kretanja su povezana i s neizvjesnošću najavljenog novog vala, što će, ako se desi, imati svakako implikacije direktno na privredu, a samim tim i na bankarski sektor, te treba i dalje pratiti stanje i biti spreman pravovremeno reagovati na nove okolnosti", zaključuje on.