Kontinentalna Kina trenutno ima dva velika tržišta sa sjedištem u Šangaju i južnom gradu Shenzhenu.
Ovaj potez dolazi jer su kineske kompanije pod intenzivnim pritiskom kod kuće i u SAD-u.
Iako predsjednik Xi nije detaljno razradio plan, Kineska regulatorna komisija za vrijednosne papire (CSRC) objavila je saopštenje nedugo nakon svog govora u kojem se kaže da je njegovo vodstvo 'uzbuđeno' zbog te mogućnosti.
"Mala i srednja preduzeća mogu učiniti velike stvari", dodaju iz CSRC-a.
Regulator je rekao da će sistem registracije za razmjenu biti sličan šangajskom tržištu STAR, koje se smatra odgovorom Kine na tehnološki tešku Nasdaq platformu u SAD-u.
Ova objava dolazi nakon što su kineske kompanije pod sve većom pažnjom, kako Pekinga, tako i Washingtona.
Posljednjih mjeseci kineske vlasti najavile su niz mjera koje su imale veliki utjecaj na velike dijelove privatnog sektora u zemlji - od tehnoloških divova i firmi za podučavanje do platformi za prijenos muzike i TV kompanija.
Uz ogroman niz oštrih novih mjera nametnutih kompanijama, kineske vlasti pojačale su nadzor nad kompanijama sa listama dionica u SAD-u.
Prošle sedmice, kineski proizvođač električnih automobila BYD's morao je obustaviti plan o prodaji dionica u svojoj jedinici za proizvodnju kompjuterskih čipova.
Ranije ovog mjeseca, kineska vlada je najavila da će se ova represija nastaviti jer je predstavila petogodišnji plan u kojem se ocrtava strožija regulacija većeg dijela njene ekonomije.
U međuvremenu, u Americi, regulator Wall Streeta, Komisija za vrijednosne papire i razmjenu (SEC) rekla je da će sada zahtijevati dodatne informacije od kineskih kompanija koje namjeravaju prodati dionice u SAD-u.