Nastavlja se carinski rat: Kina vratila Boeing 737 MAX koji je isporučen iz Amerike

737 MAX, koji je bio namijenjen kineskom Xiamen Airlinesu, sletio je u Boeing Field u Seattleu u 18:11 sati, prema Reutersovom svjedočenju. Bio je oslikan livrejom Xiamena.
Avion, koji se na svom povratku dugom 8.000 kilometara zaustavljao u Guamu i na Havajima, bio je jedan od nekoliko aviona 737 MAX, Boeingovog najprodavanijeg modela, koji su čekali u Boeingovom dovršenom centru Zhoushan na završni rad i isporuku.
Trump je ovog mjeseca podigao osnovne carine na kineski uvoz na 145 posto. Kao odmazdu, Kina je uvela carine od 125 posto na američku robu.
Kineski avioprijevoznik koji preuzima Boeingov avion mogao bi biti osakaćen carinama, s obzirom na to da novi 737 MAX ima tržišnu vrijednost od oko 55 miliona dolara, prema IBA-i, konzultantskoj kompaniji za avijaciju. Peking navodno razmatra načine kako podržati zrakoplovne kompanije koje iznajmljuju Boeingove avione i suočavaju se s većim troškovima.
Prošle sedmice objavljeno da je kineska vlada zatražila od kineskih avionskih kompanija da pauziraju kupovine opreme i dijelova za avione od američkih kompanija poput Boeinga. Kina drži oko 20 posto očekivane globalne potražnje za avionima u sljedeća dva desetljeća.
Boeingova knjiga narudžbi sadržavala je 130 aviona planiranih za isporuku kineskim kompanijama krajem marta za komercijalne avio prijevoznike i kompanije za leasing, izvijestio je Airways Mag.
Nije jasno koja je strana donijela odluku da se avion vrati u SAD. Boeing i Xiamen nisu odgovorili na Reutersove zahtjeve za komentarom u vrijeme objave.
Samo nekoliko sati prije nego što je Trump detaljno opisao svoje carine za takozvani dan oslobođenja, izvršna direktorica Boeinga, Kelly Ortberg, rekla je na saslušanju u američkom Senatu da je kompanija prodala oko 80 posto svojih aviona u inozemstvo i da želi izbjeći dolazak u situaciju u kojoj nam se "određena tržišta zatvore".
Zbunjenost zbog mijenjanja carina mogla bi mnoge isporuke aviona ostaviti u neizvjesnosti, a neki izvršni direktori aviokompanija rekli bi da će odgoditi isporuku aviona umjesto plaćanja carina, kažu analitičari.
Michael O'Leary, izvršni direktor grupe niskobudžetnog zračnog prijevoznika Ryanair, rekao je prošle sedmice za Financial Times da je kompanija trebala dobiti 25 Boeingovih aviona od augusta, ali "mogli bismo ih odgoditi i nadamo se da će zdrav razum prevladati".