Javne finansije
148

Ostaju li kantoni bez čak 200 miliona KM zbog problema u budžetu FBiH? Čavalić ukazao na odluku sarajevskih vlasti

B. R.
Admir Čavalić, zastupnik u Parlamentu FBiH (Foto: V. D./Klix.ba)
Admir Čavalić, zastupnik u Parlamentu FBiH (Foto: V. D./Klix.ba)
Predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Admir Čavalić (SBiH) je objavio da entitetske vlasti još nisu uplatile kantonima ukupno 200 miliona KM te da kantoni zbog toga već trpe posljedice.

Čavalić je u izjavi za Klix.ba napomenuo da je riječ o novcu koji je planiran budžetom FBiH za ovu godinu.

"To je iznos od 200 miliona KM koji se tradicionalno uplaćuje kantonima. Osim toga, postoji stavka za općine i gradove te se novac iz te stavke, koliko raspolažem informacijama, pred lokalne izbore raspodijelio onima kojima se trebao raspodijeliti. Druga je priča kakvi su bili kriteriji za raspodjelu tog novca", naveo je.

Govoreći o transferu novca s entitetskog na kantonalne budžete, podsjetio je da za isplatu novca kantonima postoji formula na osnovu koje se tačno zna koliko će koji kanton dobiti novca.

"Pa tako Tuzlanski dobija 39 miliona KM, Sarajevski 36 miliona KM, Zeničko-dobojski 32 miliona KM, itd. Riječ je o formuli kojom se u obzir uzima broj stanovnika i neki drugi parametri i to je vrlo korektna formula", konstatirao je.

Prema Čavalićevim riječima, kada su kantoni planirali svoje budžete, planirali su da će spomenuti novac dobiti od Federacije.

"To su tretirali kao nešto što je izvjesno, neupitno. Pa je tako Kanton Sarajevo planirao 36 miliona KM. Uglavnom entitet do polovine godine uplati taj novac kantonima", naglasio je.

No, prema informacijama kojima raspolaže, premijer ZDK Nezir Pivić (SDA) žalio se jer te tranše još uvijek nisu puštene. Istakao je mogući razlog zašto kantoni još nisu dobili taj novac.

"Mogući razlog za to jeste da FBiH ima problema s realizacijom budžeta, razumijevajući da sad postoji zahtjev da se penzionerima uplati jednokratna pomoć. Zbog toga je moguć rebalans entitetskog budžeta 27. novembra. Moguće je da se te poteškoće u realizaciji budžeta prvenstveno odnose na prihodovnu stranu, i to zbog recesije u Njemačkoj i nekih drugih faktora", ukazao je.

To bi za posljedicu moglo imati da to Federaciji, kako dodaje sagovornik Klix.ba, otežava da pusti ovaj grant od 200 miliona KM.

"Ne postoji drugi razlog za to, zašto bi se čekalo na to? Sada je već novembar, a prošle godine je uplata bila u julu", napomenuo je.

Vlasti Kantona Sarajevo su donijele odluku da u ovoj godini obustave isplatu pojedinih budžetskih stavki. Ova odluka je za Čavalića prilično jasan pokazatelj.

"Na osnovu obustavljenog iznosa rashoda u Kantonu Sarajevo i koliko očekuju od FBiH, vidi se da je to ta razlika (36 miliona KM). Ministarstvo finansija ovog kantona trenutno nema ta sredstva, i to zbog toga što ih nije dobilo od FBiH. Malo je neobično što to ne žele kazati. Pronalaze neke druge razloge, kao što je ponder. Ako bi Federacija uplatila taj novac, onda bi Kanton Sarajevo mogao odblokirati ova sredstva", konstatirao je.

Za novac na entitetskom budžetu, a koji je namijenjen kantonima, kazao je da je riječ o novcu koji predstavlja klasične budžetske prihode FBiH. Obrazložio je zašto misli da je i ovaj novac djelomično političko pitanje.

"I ovo je malo političko pitanje koje viši nivo vlasti prepušta nižim nivoima vlasti. Neko bi mogao kazati da FBiH ne zna šta da uradi s tim sredstvima. No, prije je da su neki kantoni ili neke političke opcije izlobirale da malo finansijski pojačaju kantone na ušrtb entiteta. To je učinjeno dok je premijer FBiH Fadil Novalić (SDA) i nastavljeno je tokom aktuelnog premijera Nermina Nikšića (SDP)", izjavio je.

Neuplaćivanje novca s entitetskog na kantonalne budžete je ocijenio kao potencijalnim problemom svih kantona, a ne samo Kantona Sarajevo.