U izlaznim anketama je 45 posto birača kazalo da lošije žive nego prije četiri godine, kada je demokrata Joe Biden preuzeo predsjedničku dužnost, dok je 24 posto birača kazalo da im se finansijska situacija poboljšala.
Prema anketi novinske agencije Associated Press (AP) među 120.000 birača širom Sjedinjenih Američkih Država, više je onih koji su kazali da su najviše zabrinuti zbog inflacije, a koji su najavili da će glasati za Trumpa - ne za njegovu protukandidatkinju iz Demokratske stranke Kamalu Harris koja je aktuelna potpredsjednica SAD-a.
Međutim, zvanični statistički podaci na prvu ne odražavaju tako sumorno ekonomsko raspoloženje u zemlji. Naime, stopa inflacije trenutno iznosi 2,4 posto, što je znatno niže od historijskog prosjeka i blizu zacrtanog cilja nadležnih od dva posto.
Stopa inflacije je vrhunac dosegla u junu 2022., usred pandemije koronavirusa, kada je iznosila 9,1 posto. Istovremeno, plate od sredine prošle godine rastu brže od inflacije.
Ako je inflacija obuzdana pod administracijom aktuelnog predsjednika Joea Bidena i potpredsjednice Harris, zašto su Amerikanci glasali za njihove političke protivnike? Vjerovatni odgovor je jaz između zvanične statistike i stanja u novčaniku građana.
Postoje pokazatelji da Amerikanci imaju manju kupovnu moć u odnosu na vrijeme kada je administracija Biden i Harris preuzela dužnost. Dakle, prema podacima njujorške kompanije Bankrate, plate su od januara 2021. do juna 2024. porasle za 17,4 posto dok su cijene u navedenom periodu porasle za 20 posto.
Čak i kada rast plata bude veći od rasta inflacije, u Bankrateu pretpostavljaju da jaz između stope inflacije i iznosa plata neće nestati do drugog kvartala sljedeće godine.
Jednostavnije rečeno, stanovnici SAD-a pamte da je njihov novac bio vredniji prije nego što je administracija Biden i Harris preuzela dužnost. To je slučaj uprkos tome što bi demokrati mogli ukazati na ekonomski rast i nisku stopu nezaposlenosti, zbog koje bi mnoge razvijene države mogle pozavidjeti SAD-u.
Prema izbornim izlaznim anketama, najmanje tri četvrtine birača je kazalo da je inflacija bila uzrok teških ili umjerenih problema tokom prošle godine. S druge strane, svježa su sjećanja na nisku inflaciju i rast plata tokom Trumpove prve administracije.
Naime, prema anketi televizijske kuće CBS News iz marta ove godine, 65 posto ispitanika je kazalo da je ekonomija pod Trumpovom administracijom bila dobra, što je dvostruko više od onih koji su to mislili o ekonomiji pod Bidenovom administracijom.
Na birače su malo utjecala upozorenja ekonomista da bi Trumpova protekcionistička ekonomija mogla podstaći rast inflacije, piše Al Jazeera.