RS od indirektnih poreza ove godine dobila 1,4 milijarde KM, je li Dodik spreman da se kocka s tim
Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima za period januar - oktobar 2021. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 5 milijardi i 683 miliona KM i veći su za 777 miliona KM u odnosu na prihode koje su s jedinstvenog računa korisnici dobili u istom periodu 2020. godine.
U oktobru 2021. godine prikupljeno je 748 miliona KM indirektnih poreza, što je za 96 miliona KM više u odnosu na oktobar 2020. godine.
U tablici ispod daje se prikaz ukupno raspoređenih sredstava entitetima i Distriktu Brčko BiH s pripadajućim vanjskim dugom za period januar - oktobar 2021. godine u poređenju s istim periodom prošle godine. Svi iznosi su iskazani u milionima KM.
Inače, iz tabele se vidi da je Republika Srpska u deset mjeseci dobila 1,4 milijarde KM od indirektnih poreza, što je 25 posto više nego lani te još 195 miliona za vanjski dug.
S druge strane, Federacija je dobila oko 2,5 milijardi KM (oko 19 posto više nego lani) te oko 400 miliona za vanjski dug. Riječ je o novcu koji je apsolutno esencijalan za funkcioniranje entiteta, a naročito za Republiku Srpsku, koja dobija više nego što uplaćuje.
Ovo je važno istaknuti u svjetlu nedavnih najava lidera SNSD-a Milorada Dodika da se RS namjerava povući iz sistema indirektnih poreza.
No, u tom slučaju jasno je da bi RS, sve i kada bi to bilo moguće, dobijala znatno manje novca nego sada.
O tome da Federacija znatno više doprinosi prikupljanju prihoda od RS-a nedavno je govorio zastupnik u Parlamentu BiH Irfan Čegnić.
"Ukoliko pogledate podatke Uprave za indirektno oporezivanje, jasno se vidi da po iznosu uplata i potrošnje građani i privreda FBiH finansiraju državu BiH, FBiH, kantone, općine i gradove, i čak dio budžeta RS. Kanton Sarajevo uplati skoro dva puta više PDV-a nego cijela Republika Srpska, zapravo entitet RS uzme više nego što uplati u budžet, tako da je teza koju Bursać iznosi potpuno pogrešna", kazao je nedavno Čengić.