Spor s Poreznom upravom
348

Šerak: Upitan je opstanak ViK-a, nismo u mogućnosti da radnicima isplatimo plaće

Piše: D. R.
V.d. direktora KJKP Vodovod i kanalizacija Adnan Šerak
V.d. direktora KJKP Vodovod i kanalizacija Adnan Šerak
Adnan Šerak, v.d. direktora Kantonalnog javnog preduzeća komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija (KJKP ViK) pojasnio je za Klix.ba spor koji ovo preduzeće ima s Poreznom upravom zbog čega su i blokirani računi, kao i onemogućena isplata plaća radnicima.
Kako je kazao sve je počelo 1997. godine kada je direktor Porezne uprave dao upute ViK-u o plaćanju poreza na nenaplaćene račune.

"U tom period nije PDV, nego porez na dobit. U Sarajevu je bilo puno ulica i stanova gdje su u tadašnjoj, prijeratnoj, evidenciji jednom vlasniku isporučivani računi, a drugi ljudi su živjeli u tim stanovima poslije rata i nisu htjeli plaćati račune. Bio je veliki broj nenaplaćenih računa i porez je tada opterećavao ViK. To je trajalo do 2001. godine. Nakon 2001. godine, dolaskom PDV-a to je prekinuto. Da li je tada direktor imao ovlasti da to prekine ili nije, ja ne znam, ali je radio po pismenoj uputi", kazao je Šerak.

Dalje je pojasnio da su određene osobe iz Porezne uprave nakon 2006. godine pokrenule spor protiv ViK-a.

"On je dobio sudski epilog 2012. godine i nakon što je sud četiri puta vraćao Poreznoj upravi da preispita svoje rješenje, oni su donijeli odluku da na osnovu nekog zaključka nama blokiraju račun", rekao da je i dodao da je ViK sada u situaciji da ne može da plati račune kao ni plaće radnicima.

Šerak je pojasnio i da je upitan rad i poslovanje ViK-a na terenu.

"Ja sam upozorio Poreznu upravu da ćemo ugroziti vodosnabdijevanje u Sarajevu. Oni nama traže sporazum o otplati duga, na koji smo pristali. Sudski proces kada doživi epilog, tada će se rješavati konačan dug koji je dosegao sa kamatama 11 miliona KM za 24 godine. Porezna uprava nam je tražali garancije koje je dala Vlada, oni to nisu priznali. Tražili su bankovnu garanciju, mi od blokiranih računa ne možemo dobiti bankovnu garanciju. Onda su tražili jedan dio imovine pod hipoteku. Morao se tražiti nalaz vještaka, pa dok je izvršena procjena, mi smo to poslali prema Skupštini KS jer nismo u mogućnosti da damo imovinu pod hipoteku jer njome raspolaže Skupština KS", kazao je navodeći da čekaju saglasnost od Skupštine.

Kada je riječ o aktuelnom poskupjenju vode za 48 posto, Šerak je kazao da će prema stanju troškova ViK-a biti predložena cijena isporuke vode.

"Ubijeđen sam da Vlada KS neće podići cijene u tom procentu, nego da će dobar dio subvencionirati. Nisam taj koji odlučuje, niti učestvuje u izradi Prijedloga o uvećanju vode. ViK u posljednjih 12 godina nema promjenu cijene isporuke vode, iako je u posljednje tri godine, tri puta poskupjela cijena struje", kazao je i dodao da su vremenom rasle cijene materijala, goriva i slično.

Za kraj je kazao da je više upitan opstanak ViK i operativne sposobnosti, ali se još uvijek ne zna kada će doći do poskupljenja vode.