Top tema
41

Šta su carine i kako funkcionišu

Piše: D. Be.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Dolaskom Donalda Trumpa na mjesto američkog predsjednika carine su postale globalna top tema, a naročito nakon jučerašnje odluke da uvede carine svim zemljama svijeta, u procentu od 10 do 47 posto.

Iako je Trump uvođenje carina nazvao "danom ekonomske nezavisnosti" SAD-a, ekonomski analitičari upozoravaju da bi ovaj potez, ako se implementira, mogao svijet gurnuti u novu recesiju.

Carine su porezi koji se naplaćuju na robu uvezenu iz drugih zemalja. Kompanije koje unose stranu robu u zemlju plaćaju porez državi.

Njihov cilj je da regulišu trgovinu, štite domaću proizvodnju, podstiču ekonomski razvoj i generišu prihode za budžet države.

Carine su procenat vrijednosti proizvoda. Naprimjer, carine od 20% na kinesku robu znači da proizvod vrijedan 10 dolara ima dodatnih 2 dolara carine.

Kompanije mogu odlučiti da neke ili sve troškove carina prebace na kupce.

Sjedinjene Američke Države obično naplaćuju niže carine na robu nego druge zemlje. Trumpove nove carine mogle bi dovesti do naglog povećanja cijena koje ljudi plaćaju za robu u SAD-u i širom svijeta.

Postoje dva osnovna tipa carina - carina na uvoz i carina na izvoz.

Carina na uvoz naplaćuje se kada se roba ulazi u zemlju. Ove carine mogu biti određene kao postotak vrijednosti robe (ad valorem), kao fiksni iznos po količini (specifična carina) ili kombinacija ta dva.

Carina na izvoz naplaćuje se na robu koja se izvozi iz zemlje. Iako se carine na izvoz rijeđe primjenjuju, one mogu biti korištene u cilju kontrole izvoza određenih proizvoda ili za obezbjeđivanje stabilnosti domaćeg tržišta.