Berza u padu
0

Jeste li čuli za S&P 500, Nasdaq i Dow? Skraćenice koje investitori ovih dana posmatraju s velikom zebnjom

Piše: V. K.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Otkako je predsjednik SAD-a Donald Trump donio odluku o nametanju carina, turbulencije na berzama postale su tema broj 1 širom svijeta, a svijet s naročitom pažnjom posmatra sve ono što se na berzi dešava upravo u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kao nikada do sada, termini kao što su S&P 500, Nasdaq i Dow postali su popularniji nego ikada, a upravo njihov pad ili rast služe kao važan orijentir u kojem se smjeru kreće američka, ali i svjetska ekonomija.

Iako su ovo termini koji se unutar ekonomskih krugova itekako poznati, šira javnost najvjerovatnije i nije mnogo upućena zapravo u razlike među ovim pojmovima te šta zapravo oni podrazumijevaju.

Jednostavno rečeno i Dow, S&P i Nasdaq predstavljaju tržišne berzanske indekse, ali uz određene razlike.

Kada se govori o Nasdaqu, u suštini se misli na Nasdaq Composite Index, koji objedinjuje gotovo sve dionice kojima se trguje na Nasdaq berzi. Iako postoji nekoliko indeksa koji prate dionice kojima se trguje na Nasdaqu, općenito se ovaj izraz odnosi na najveći indeks, Nasdaq Composite Index, koji je metrička mjera dijela tržišta dionica.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Osim indeksa, ovo je naziv i za berzu koja je stvorena 1971. godine i bila je prva elektronska berza koja je omogućila investitorima da trguju dionicama izvan fizičkog trgovačkog prostora.

Nasdaq je druga po veličini berza na svijetu, manja samo od Njujorške berze (NYSE).

Na Nasdaq berzi kotira više od 3.700 kompanija, a postoji poprilično komplikovana lista uslova koje kompanija mora ispuniti da bi bila kvalifikovana za kotaciju na ovoj berzi.

Ipak, ono što treba znati, na ovoj berzi se najčešće posmatra stanje kompanija koje stoje iza društvenih medija, e-trgovina, maloprodaje, ali i dionice trendsetera iz Silicijske doline.

S druge strane, skraćenica Dow podrazumijeva indeks pod nazivom Dow Jones Industrial Average i u suštini prati trideset velikih kompanija čije je sjedište u SAD-u.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Primjera radi, na ovom indeksu izlistane su vrijednosti Apple, Microsofta, Amazona, JP Morgana, Coca-Cole, Nikea i drugih.

Za razliku od drugih popularnih berzanskih indeksa, kao što su S&P 500 i Nasdaq Composite Index, koji oba koriste metriku tržišne kapitalizacije, Dow je ponderisan cijenom dionica.

Zbog kompanija koje prati, Dow daje investitorima dobru opštu ideju o tome šta se dešava na američkim tržištima.

Kada je riječ o S&P 500, ovo je najrasprostranjeniji indeks koji predstavlja 80 posto ukupne vrijednosti američkog tržišta te je jedan od najrelevantnijih pokazatelja trenutnog stanja. S&P 500 uključuje vodeće kompanije u širokom spektru industrija, od tehnologije do zdravstvene zaštite.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kompanije moraju ispuniti određene kriterije prije dodavanja u indeks. Na primjer, to mora biti kompanija sa sjedištem u SAD-u sa procijenjenom tržišnom kapitalizacijom (vrijednošću) od najmanje 14,5 milijardi dolara. Kompanija će biti uklonjena iz S&P 500 ako više ne ispunjava ove uslove.

Svi ovi indeksi u četvrtak su nakon kraja berzanskog radnog vremena zabilježili velike gubitke.

Prema podacima američkih medija, S&P 500 izgubio je 3,45 posto vrijednosti, Nasdaq 4,31 posto, a Dow Jones je pao za 2,54 posto.