Vrijeme je za dogovor
0

Šta to pripremaju velike sile: Poreznim zloupotrebama bi se moglo stati ukraj

M. P.
Želimo da kompanije plate pravi iznos poreza na pravom mjestu, kaže Sunak (Foto: EPA-EFE)
Želimo da kompanije plate pravi iznos poreza na pravom mjestu, kaže Sunak (Foto: EPA-EFE)
Četiri najveće ekonomije Evropske unije povećale su pritisak na postizanje značajnog sporazuma o suzbijanju zloupotrebe poreza od multinacionalnih kompanija na sastancima G7 u Londonu.

Poslavši objedinjenu poruku ministri finansija Francuske, Njemačke, Italije i Španije rekli su da je postignut kritični trenutak za nanošenje udara protiv izbjegavanja poreza, dok se vlade širom svijeta pokušavaju obnoviti od pandemije Covid-19 .

Čelnici najmoćnijih ministarstava finansija EU, koji bi se trebali sastati s kolegama iz G7 u Lancaster Houseu u Londonu, rekli su da je dogovor na samitu bio na dohvat ruke nakon godina lažnih početaka.

"Više od četiri godine Francuska, Njemačka, Italija i Španija rade zajedno na stvaranju međunarodnog poreskog sistema koji odgovara 21. vijeku. To je saga mnogih preokreta. Sad je vrijeme da se dogovorimo", rekli su.

Proboj u Londonu bio bi ključan za trasiranje puta za širi dogovor između država, uključujući Kinu, Indiju i Brazil na sastancima koji će se održati između zemalja G20 u Italiji idućeg mjeseca, rekli su ministri, dodajući da postoji potreba za ponovnim uspostavljanjem međunarodnog konsenzusa o glavnim globalnim pitanjima.

"Stoga se obavezujemo da ćemo definisati zajedničko stajalište o novom međunarodnom poreskom sistemu na sastanku ministara finansija G7 u Londonu. Uvjereni smo da će stvoriti zamah potreban za postizanje globalnog sporazuma na G20 u Veneciji u julu", kazali su ministri.

Predstavljajući trojicu od sedam ministara koji su prisustvovali sastancima izvan Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Japana, pismo su potpisali ministri finansija - francuski Bruno Le Maire, njemački Olaf Scholz i italijanski Daniele Franco. Iako Španija nije članica G7, ministrica finansija ove zemlje Nadia Calviño potpisala je pismo, kao četvrta po veličini ekonomija EU, u znak jedinstva između najvećih sila bloka, što odražava odlučnost u srcu EU da progura orijentirani porezne reforme.

Razgovori između čelnika G7 smatraju se delikatno uravnoteženima jer nastoje postići transformativni dogovor kako bi se zaustavilo izbjegavanje poreza od multinacionalnih kompanija i velikih tehnoloških kompanija koje koriste porezne oaze kako bi iskoristile rupe u globalnom sistemu.

Pismo dolazi usljed oklijevanja Velike Britanije da podrži prijedloge američkog predsjednika Joea Bidena ranije ovog proljeća o globalnoj minimalnoj stopi poreza na dobit, koja bi predstavljala okosnicu međunarodnog sporazuma.

Plan koji je iznio Washington uključuje dva glavna stuba: jedan koji omogućava zemljama da oporezuju dio dobiti koju ostvari 100 najvećih svjetskih kompanija na osnovu mjesta na kojem generiraju prihode, umjesto na mjestu gdje se firma nalazi u porezne svrhe, i drugi stub koji postavlja minimalnu globalnu stopu poreza na dobit. SAD su predložile najniži nivo od 15 posto, postavljajući pitanja o tome može li se postići podrška EU s obzirom na to da se u nekim zemljama, uključujući Irsku, Mađarsku i Kipar, primjenjuju niže porezne stope.

Međutim, britanski kancelar Rishi Sunak približio se posljednjih dana podršci Washingtonskom planu, istovremeno insistirajući da on mora biti povezan sa sporazumom kojim bi se prikupio veći porez od američkih tehnoloških giganata koji posluju u Britaniji. Izvori bliski Ministarstvu finansija rekli su da je postizanje međunarodnog sporazuma o oporezivanju velikih digitalnih kompanija prioritet kancelara od njegovog stupanja na dužnost, te da se od Sunaka očekuje da istakne važnost posla koji velikim kompanijama osigurava plaćanje poreza koji odražava njihove ekonomske aktivnosti u Velikoj Britaniji.

O reformama se pregovara između 135 zemalja u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj u Parizu, s ciljem postizanja sporazuma do oktobra ove godine.

Iako se Francuska, Njemačka, Italija i Španija zalažu za čvrstu izjavu G7, smatra se da će neke države, uključujući SAD, tražiti dogovor koji će se dogoditi na sastanku G20 u Italiji sljedećeg mjeseca, kako bi se izbjegao utisak prepucavanja najvećih ekonomskih sila.

Govoreći nakon preliminarnih razgovora održanih s američkom ministricom finansija Janet Yellen, Sunak je rekao da je osiguravanje globalnog sporazuma o digitalnom oporezivanju ključni prioritet.

"Želimo da kompanije plate pravi iznos poreza na pravom mjestu i nadam se da ćemo postići pošten dogovor s našim partnerima. Odlučan sam da radimo zajedno i ujedinimo se kako bismo se uhvatili u koštac s najhitnijim svjetskim ekonomskim izazovima i silno sam optimističan da ćemo ovog vikenda postići neke konkretne rezultate”, kazao je Sunak.