Sve smo bliže trenutku kada ćemo dobiti bilionere: "Nešto što nije za slaviti"
Ovo je navedeno u godišnjem izvještaju o nejednakosti britanske organizacije Oxfam, koji je jučer objavljen. Elon Musk, izvršni direktor kompanija Tesla i SpaceX, s 430 milijardi dolara je trenutno najbogatiji čovjek na svijetu te bi u pet godina trebao postati bilioner.
Uskoro nakon njega bi to trebali postati osnivač Amazona Jeff Bezos, osnivač Oraclea Larry Ellison, izvršni direktor Metae Mark Zuckerberg i izvršni direktor korporacije modnih brendova LVMH Bernard Arnault.
Oxfamov izvještaj, koji je sačinjen i na osnovu podataka američkog poslovnog lista Forbes, objavljen je nedugo prije Svjetskog ekonomskog foruma u švicarskom Davosu, koji okuplja neke od najbogatijih osoba na svijetu i svjetske čelnike. Osim toga, izvještaj je objavljen dan prije inauguracije Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.
U izvještaju je navedeno da je prošla godina bila dobra za neke od najbogatijih pojedinaca i porodica u svijetu, što je uzrokovano i rastom američkog tržišta. Ukazano je na to da je njihovo bogatstvo raslo toliko brzo da su u Oxfamu revidirali prošlogodišnju procjenu da će samo jedna osoba u sljedećoj deceniji postati bilioner.
"To je nezamisliv iznos. Ovoliko ekstremna nejednakost nije ništa za slaviti", izjavila je Rebeca Riddel iz Oxfama.
Broj milijardera je prošle godine povećan za 200, tj. na 2.770. Njihovo bogatstvo je poraslo za 2,1 bilion dolara, što je rast tri puta veći nego 2023. godine. Tako da je njihovo ukupno bogatstvo tokom prošle godine poraslo na 15 biliona dolara. Samo u SAD-u živi 816 milijardera, čije je bogatstvo 2024. godine poraslo za 1,4 biliona dolara.
Prema Oxfamovoj procjeni, da je 10 najbogatijih na svijetu izgubilo 99 posto svog bogatstva, i dalje bi bili milijarderi. S druge strane, kako je navedeno u izvještaju, a pozivajući se na podatke Svjetske banke, broj onih koji žive u siromaštvu je isti kao i 1990.
Naslijeđeno bogatstvo
U Oxfamovom izvještaju, naslovljeno "Oni koji uzimaju, a ne stvaraju", istaknuto je to da jedna trećina bogatstva milijardera naslijeđeno. Više milijardera je 2023. prvi put steklo bogatstvo nasljedstvom, a ne poduzetništvom. Osim toga, svih 17 milijardera mlađih od 30 godina su bogatstvo stekli nasljedstvom.
Riddel je napomenula na to da je prethodno navedeno posljedica toga što dvije trećine država ne oporezuju nasljedstvo direktnim potomcima. Osim toga, porez na nekretnine je u SAD-u smanjen te postoje mogućnosti izbjegavanja plaćanja poreza.
Nadalje, kako je konstatirala Riddel, uskoro ćemo vidjeti najveći transfer generacijskog bogatstva u ljudskoj historiji, a koje jedva da je zarađeno. Zbog toga iz Oxfama pozivaju na to da porezi za bogate i korporacije budu viši.
Rastuća politička moć
Bogati sve više utječu i na politiku. U Oxfamu su kao primjer za to istakli Trumpovu administraciju. Naime, u toj administraciji je desetak ljudi koji sami ili sa svojim supružnicima imaju bogatstvo od najmanje milijardu dolara, što ih čini jednom od najbogatijih predsjedničkih administracija u historiji SAD-a. Elon Musk, koji je u Trumpovu kampanju prošle godine uložio 260 miliona dolara, najistaknutiji je u toj administraciji.
"Musk i ogroman utjecaj koji ima na politiku su zaista simbol nekontrolirane moći milijardera koji su došli da definiraju naš ekonomski i politički sistem", rekla je Riddel.
Odlazeći američki predsjednik Joe Biden je u prošlosedmičnom, oproštajnom govoru upozorio na koncentraciju moći među vrlo malo ultrabogatih ljudi. Kako je izjavio, danas oligarhija oblikuje Ameriku ekstremnog bogatstva, moći i utjecaja koji doslovno prijete cijeloj demokratiji, osnovnim pravima, slobodama i mogućnosti svakog pojedinca da napreduje, piše CNN.