Dramatičan rast
33

Tržišta "eksplodirala" nakon Trumpove pauze carina: Dionice skočile, dodano 3,5 biliona dolara na berzama

Piše: B. H.
Foto: TradeVision
Foto: TradeVision
Američka berza doživjela je dramatičan rast nakon što je predsjednik Donald Trump najavio 90-dnevnu pauzu povećanih carina za sve zemlje koje nisu uvele protivmjere Sjedinjenim Američkim Državama.

Referentni indeks Wall Streeta, S&P 500, porastao je gotovo 6 posto neposredno nakon objave, što ga je postavilo na put najvećeg dnevnog dobitka još od aprila 2020. godine. Tehnološki Nasdaq Composite skočio je čak 7,7 posto, bilježeći najbolji dan od marta iste godine. Dow Jones je zabilježio rast od preko 2.000 poena, odnosno 6,1 posto.

Odluka o suspenziji carina dolazi nakon što je Kina ranije tokom dana uvela 84 posto carinu na američke proizvode, što je izazvalo novu rundu trgovinskih tenzija. Trump je potom na društvenim mrežama objavio da će carina za Kinu biti povećana na 125 posto, ali da će ostatak svijeta privremeno biti pošteđen dodatnih nameta.

"Na osnovu nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svjetskim tržištima, ovim putem povećavam carinu koju SAD naplaćuje Kini na 125 posto, s trenutnim efektom", poručio je Trump.

Dodao je da je više od 75 zemalja zatražilo pregovore o carinama koje im je Washington ranije nametnuo.

"Odobrio sam 90-dnevnu PAUZU i značajno smanjenu recipročnu carinu od 10 posto, također s trenutnim efektom", poručio je bivši predsjednik.

Reakcije tržišta bile su trenutne. Dionice najvećih američkih kompanija bilježile su ogroman rast:

Tesla: +13,5 posto

NVIDIA: +13 posto

Apple: +11 posto

Meta: +8,5 posto

Microsoft: +7,8 posto

Amazon: +7,5 posto

Ukupna vrijednost tržišta porasla je za više od 3,5 biliona dolara, pokazuju podaci analitičara sa Wall Streeta.

Glavni tržišni strateg kompanije Corpay, Karl Schamotta, izjavio je da se radi o "kapitulaciji pod pritiskom finansijskih tržišta i Trumpovih donatora". Dodao je da je administracija pod pritiskom morala popustiti kako bi izbjegla dalju destabilizaciju tržišta.

Ekonomisti sada predviđaju manju vjerovatnoću za brzo sniženje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi. Tržišni učesnici sada očekuju tri do četiri smanjenja tokom godine, s prvim u julu, u poređenju s prethodnim prognozama koje su sugerisale prvo smanjenje već u junu.

"Ako se trgovinski rat svede samo na SAD i Kinu, to znači olakšanje za ostale zemlje i globalnu ekonomiju", ocijenio je Eric Winograd, glavni ekonomist kompanije Alliance Bernstein.