Nuklearna elektrana
62

Tvrdnje Wall Street Journala: Kako je Rusija preko Turske pokušala da izbjegne američke sankcije

Piše: F. H.
Vladimir Putin (Foto: EPA-EFE)
Vladimir Putin (Foto: EPA-EFE)
Rusija je pokušala iskoristiti projekt nuklearne elektrane Akkuyu (NPP) u Turskoj 2022. godini kako bi stvorila "offshore dolarske rezerve" kako bi pomogla Moskvi da zaobiđe zapadne sankcije, tvrdi Wall Street Journal.

Izvori za WSJ su rekli da su u shemu uključeni visoki ruski dužnosnici, uključujući guvernerku Banke Rusije Elviru Nabiullinu i turske dužnosnike iz kruga predsjednika Recepa Erdogana, uključujući jednog od njegovih najbližih savjetnika, šefa Turske nacionalne obavještajne službe Ibrahima Kalina.

Prema planu, Gazprombank, jedna od najvećih ruskih banaka koja u to vrijeme nije bila pod američkim sankcijama, trebala je dati zajam od oko devet milijardi dolara za izgradnju nuklearne elektrane Akkuyu, koju gradi Rosatom, ruska državna kompanija, u vlasništvu korporacije za atomsku energiju.

Novac je trebao biti prebačen preko dviju američkih banaka, JPMorgan i Citigroup, na račun nuklearne elektrane u Ziraatu, najvećoj državnoj banci u Turskoj, a zatim preusmjeren na račune ruskih kompanija u istoj kreditnoj instituciji.

U ovom slučaju, kako primjećuje WSJ, Moskva je mogla izbjeći potrebu provođenja daljnjih transakcija preko Sjedinjenih Američkih Država. Zajam je tajno finansirala Banka Rusije. Zanimanje Turske za shemu objašnjeno je činjenicom da bi zemlja mogla privući dolare koji su joj bili potrebni za borbu protiv rastuće inflacije.

WSJ je naglasio da je Rusija prebacila više od 5 milijardi američkih dolara Turskoj u ljeto 2022. Međutim, to je privuklo pozornost američkog Ministarstva pravosuđa, koje je blokiralo još jednu tranšu od 2 milijarde američkih dolara putem JPMorgana.

Ta su sredstva bila zamrznuta, a 2024. tužitelji su počeli tražiti oduzimanje novca putem građanske tužbe, ali je administracija predsjednika Joea Bidena zaustavila proces zbog zabrinutosti da bi to pogoršalo odnose s Turskom.