Podaci iz 2025.
33

U svijetu trenutno živi više od 3.000 milijardera koji zajedno vrijede 16,1 bilion dolara

Piše: A. A.
Prema dostupnim podacima u ovoj godini, u svijetu trenutno živi više od 3.000 milijardera koji zajedno vrijede 16,1 bilion dolara. Međutim, distribucija ovog ekstremnog bogatstva daleko je od jednake.

Njih 50 posto dolazi iz samo tri nacije, dok 17 drugih zemalja ima samo po jednog građanina u klubu "sa tri zareza".

Gotovo trećina ovogodišnje liste dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, koje su i dalje zemlja s najvećim brojem milijardera.

Rekordna 902 američka milijardera našla su se na listi, u odnosu na prošlogodišnjih 813, zajedno vrijednih rekordnih 6,8 biliona dolara.

Kina se ponovo može pohvaliti drugim najvećim brojem milijardera, s 450 na ovogodišnjoj listi, koji zajedno vrijede 1,7 biliona dolara.

To je više u odnosu na 406 kineskih milijardera prošle godine, ali još uvijek manje od rekordnih 495 koji su dospjeli na listu za 2023. godine s ukupnom neto vrijednošću od 1,7 biliona dolara, prije nego što je krah tržišta nekretnina i rušenje berze izbrisalo skoro 400 milijardi dolara kineskog bogatstva.

Uprkos pokušajima vlade SAD-a da prisili prodaju TikToka američkom vlasniku, Zhang Yiming, koji je suosnivač matične kompanije aplikacije za društvene mreže ByteDance, pretekao je magnata flaširane vode Zhong Shanshana (57,7 milijardi dolara) i postao najbogatija osoba u Kini, nakon što je ByteDanceu otkupio 32 milijarde dolara za dionice. Zhangovo bogatstvo se procjenjuje na 65,5 milijardi dolara.

Najmnogoljudnija zemlja na svijetu, Indija, i dalje zauzima treće mjesto s 205 milijardera zajedno vrijednih 941 milijardu dolara, što je manje u odnosu na 954 milijarde dolara prošle godine.

Nakon indije na spisku se našla Njemačka sa 171 građaninom na ovogodišnjoj listi. Ukupno vrijede 793 milijarde dolara, ili oko 150 milijardi više nego 2024., predvođeni mogulom iz supermarketa Dieterom Schwarzom (41 milijardu dolara), koji je pretekao brodskog tajkuna Klausa-Michaela Kuehnea (39,6 milijardi dolara) kao najbogatija osoba Njemačke.

Kad je riječ o drugim evropskim zemljama, Albanija je ove godine dobila svog prvog milijardera u historiji, novopridošlog Samira Manea, čije bogatstvo se procijenjuje na 1,4 milijarde dolara zarađeno od ulaganja u tržne centre, prodavnice elektronike i luksuzne nekretnine širom Balkana.

U međuvremenu, Peru se vratio na listu zahvaljujući rudarskom mogulu Eduardu Hochschildu čija procijenjena neto vrijednost iznosi 2,4 milijarde dolara. Uz njih, na listi se našlo 14 pridošlica i jedan povratnik iz Saudijske Arabije, koja se na listu vraća prvi put od 2017. godine.

Tri zemlje koje su prošle godine imale najmanje jedno desetocifreno bogatstvo sada su izgubile svoje milijardere: Urugvaj, Panama i Bangladeš čiji se jedini milijarder Muhammed Aziz Khan prošle godine odrekao svog bangladeškog državljanstva.