Ukrajina na ivici bankrota: Imaju samo mjesec dana da izbjegnu crni scenarij
Ukrajinski vjerovnici pristali su obustaviti otplatu duga na dvije godine. Međutim, moratorij na isplate privatnim stranim imateljima obveznica prestaje 1. augusta.
Ako Ukrajina bankrotira, to bi moglo potkopati povjerenje ulagača u obveze Zapada i bilo bi katastrofalno za poslijeratni oporavak Ukrajine. To bi potencijalno moglo zakomplicirati budući pristup Ukrajine financijskim tržištima.
Ukrajina je predložila aranžman sa svojim vjerovnicima koji bi smanjio njen dug za 60 posto njegove sadašnje vrijednosti, dok vjerovnici kažu da je 22 posto razumnije. MMF želi postići sporazum s Ukrajinom o otpisu duga, ali čini se da je dogovor unutar raspoloživog vremenskog okvira malo vjerovatan.
Ukrajini je hitno potrebna finansijska pomoć. Iako saveznici doniraju impresivne iznose, oni su u obliku oružja i ciljanog finansiranja, a ne u gotovini. EU je obećao nešto više, ali to je još uvijek samo 38 milijardi USD tokom tri godine.
Prema MMF-u, Ukrajina bi skoro spojila kraj s krajem kada bi provela radikalno restrukturiranje koje su vlasnici obveznica odbili. No vlasnici obveznica pitaju se kako MMF može biti tako siguran, pogotovo s obzirom na to da je njegova analiza stara mjesecima.
Ako se ne postigne sporazum o restrukturiranju, Ukrajina će imati dvije mogućnosti: dogovoriti produženje moratorija na plaćanje duga ili bankrotirati.
Nesklonost privatnih investitora ukazuje na više od samih finansijskih izgleda Ukrajine. Tokom redovnog restrukturiranja vjerovnici spekuliraju o ekonomskim izgledima zemlje. Pozajmljivanje zajmoprimcu koji je u ratu uključuje drugu kocku: da će pobijediti.
Mnogo toga ovisi o razini zapadne pomoći. Porezni obveznici bi se mogli umoriti od davanja milijardi. The Economist kaže da je sve vjerovatnije da će se Donald Trump, koji je bio skeptičan prema dodijeljenim iznosima, vratiti u Bijelu kuću u novembru.
Imatelji obveznica su također dvojbeni u vezi s dugoročnim planovima obnove Ukrajine, pod pretpostavkom da će pobijediti. Dok ukrajinski saveznici i MMF tvrde da će sadašnje restrukturiranje omogućiti Ukrajini ponovni ulazak na finansijska tržišta čim rat završi i saveznici se odreknu dugova, ulagači su skeptični da će takav dan ikada doći. Strahuju da će restrukturiranje biti prvi od mnogih pokušaja pristaša Ukrajine da prenesu finansijski teret sukoba i troškove obnove s vlade na privatni sektor.
Ukrajina treba dodatnih 9,5 milijardi američkih dolara ove godine za finansiranje ključnih napora za oporavak u odbrani, energetici, obnovi stambenih objekata, poljoprivredi, prirodnim resursima, digitalnim tehnologijama i informacijskoj tehnologiji.
Ukrajinsko ministarstvo finansija nastavlja pregovore s imateljima euroobveznica o restrukturiranju, točnije djelomičnom otpisu duga; u bliskoj budućnosti te će rasprave biti javno objavljene.
Konzorcij stranih vlasnika obveznica, uključujući BlackRock BLK i Pimco, namjerava potaknuti Ukrajinu da sljedeće godine nastavi isplatu kamata na svoj dug.