Nakon sjednice VM BiH
146

Zamjenik ministra finansija: RS sve češće pokazuje da nije ni funkcionalan entitet, a kamoli država

Piše: N. Ž.
Muhamed Hasanović (Foto: Ministarstvo finansija i trezora BiH)
Muhamed Hasanović (Foto: Ministarstvo finansija i trezora BiH)
Zamjenik ministra finansija Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović oglasio se povodom odluke Vijeća ministara BiH da usvoji zaključak o isplati međunarodnog duga, koji je proizašao iz spora entiteta Republika Srpska i slovenačke firme Viaduct.

Vijeće ministara BiH je na hitnoj sjednici razmatralo Informaciju o radu Tima za pregovore sa punomoćnicima firme Vijaduct d.o.o. Portorož i drugih, te usvojilo zaključak kojem je ministarstvo finansija zadužilo ministarstvo finansija da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka, koji iznosi 110 miliona KM.

"Razumijem ozbiljnost situacije i svjestan sam da ovakvi predmeti mogu imati negativan utjecaj na međunarodni ugled Bosne i Hercegovine. Također, potpuno razumijem situaciju u BHANSA-i, koja je jedna od vitalnih državnih institucija i čiji se rad trenutno dovodi u pitanje, kako je i nedavno izvještavano, zbog prestanka finansiranja što bi eventualno moglo dovesti do obustave zračnog prometa u BiH, ali smatram da se ovaj problem ne treba riješiti na način koji bi mogao ugroziti fiskalnu stabilnost i dugoročnu održivost", pojasnio je Hasanović.

On smatra da se zanemaruje nekoliko činjenica prema ovom zaključku.

Navodi da se zanemaruje da "nije poznato da li je u radu Tima uopće učestvovao predstavnik Vlade RS", zatim da se "ne navodi iz kojih sredstava bi se obaveza platila", te da je trenutno na snazi privremeno finansiranje.

"Pozivam Pravobranilaštvo BiH da poduzme sve zakonom predviđene korake protiv entiteta koji je potpisom tadašnje predsjednice Vlade preuzeo obaveze 2017. godine, a sada pokušava izbjeći odgovornost. Bosna I Hercegovina mora aktivno štititi svoje interese – ne samo u ovom, nego i u svim budućim međunarodnim arbitražnim postupcima", rekao je on.

Hasanović je dodao da je 1. juna 2017. godine Željka Cvijanović, tada predsjednica entiteta RS, potpisala Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu ”Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Aankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene Bosne i Hercegovine” pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu.

Ovdje je Hasanović naveo tri člana, 3., 4. i 5., u kojima se navodi, između ostalog, da će Vlada RS platiti sve troškove koji imaju veze s ovim postupkom.

"Vlada Republike Srpske će u ime Bosne i Hercegovine platiti sve troškove advokata, pravnih i finansijskih savjetnika, i drugih eksperata i konsultanata, kao i troškove vođenja Arbitražnog postupka, uključujući administrativne troškove i takse, troškove Arbitražnog tribunala, kao i sve druge troškove potrebne za vođenje Arbitražnog postupka", stoji u članu 3. ovog sporazuma iz 2017. godine.

U članu 4. se navodi da se Vlada RS obavezala da će isplatiti "sve eventualne novčane iznose koje bi na osnovu konačne arbitražne odluke, donesene u Arbitražnom postupku tužiocu bila dužna isplatiti Bosna i Hercegovina."

"Svi eventualni troškovi Arbitražnog postupka, koji bi konačnom arbitražnom odlukom donesenom u Arbitražnom postupku bili dosuđeni u korist Bosne i Hercegovine, biće bezuslovno po dostavljanju dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštvu BiH, uplaćeni na račun Vlade Republike Srpske", stoji u članu 5. ovog sporazuma.

Hasanović je dalje poručio da, u skladu s ovim sporazumom, je zaključak trebao biti formulisan na način da zadužuje Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine da izvršenje arbitražne presude započne tek nakon što Vlada Republike Srpske uplati sredstva.

"Bitno je naglasiti da se iz RS-a po ovom pitanju nisu oglasili na veliki broj upita, što dodatno pokazuje neodgovornost i nefunkcionalnost u postupanju u vezi preuzetih obaveza. Ovaj slučaj zapravo ponovno ogoljava stvarnost s kojom se suočavamo – Republika Srpska nije država, ali sve češće pokazuje da nije ni funkcionalan entitet", poruka je zamjenika ministra finansija.

Na kraju je naveo da je "jasno da je ovaj zaključak utemeljen na nastojanju da se što brže okonča ovaj pravni proces."

"Ipak, smatram da bi bilo odgovornije da se iznađu rješenja koja bi omogućila dugoročni okvir za rješavanje ovog pitanja. S obzirom na sve okolnosti, ne mogu a da ne primijetim da usvajanje ovakvih zaključaka može postaviti i presedan koji će u budućnosti teže biti ispraviti", saopštio je Muhamed Hasanović.