HEAL IT 2024: Digitalna transformacija zdravstva u fokusu
Ovaj jedinstveni događaj stavio je u centar pažnje inovacije i digitalna rješenja koja redefinišu način pružanja zdravstvene usluge u Bosni i Hercegovini.
Konferenciju je otvorila Daria Ler, direktorica ASA Instituta, naglašavajući važnost saradnje i razmjene ideja.
"HEAL IT je platforma za inspirativne diskusije i razvoj konkretnih rješenja koja unapređuju zdravstveni sistem. Naš cilj i ovog puta bio je da okupimo lidere iz oblasti zdravstva koji svojom stručnošću oblikuju budućnost i da zajedno promislimo kako napredne tehnologije mogu unaprijediti naše zdravstvene sisteme", istakla je Ler i dodala: "Svjesni smo da se svijet u kojem živimo ubrzano mijenja, a tehnologija postaje naš saveznik, zbog čega su ključni ovakvi događaji namijenjeni razmjeni znanja, praktičnoj primjeni i umrežavanju s ljudima, ali i idejama. Inovacije mijenjaju zdravstvo i živote i mi želimo ohrabriti zdravstvene radnike da kroz ove alate pruže brže i bolje usluge. Tehnologija je podrška, a ne prepreka, a ova konferencija neka bude putokaz ka inovativnijoj budućnosti".
Praktična rješenja za digitalno zdravstvo
Enes Hatibović, IT menadžer ASA Bolnice, predvodnik procesa digitalizacije u ovoj zdravstvenoj instituciji i začetnik organizacije ove konferencije, osvrnuo se na implementaciju naprednih softverskih rješenja.
"Digitalizacija u ASA Bolnici počela je mapiranjem svih procesa kako bismo razumjeli potrebe pacijenata. Danas koristimo najmodernije alate koji omogućavaju brzo postavljanje dijagnoza, efikasnu koordinaciju timova i smanjenje listi čekanja, čime postajemo lider u pružanju zdravstvene zaštite u BiH. Ova konferencija predstavlja priliku da učimo jedni od drugih, da diskutujemo o izazovima s kojima se susrećemo, ali i slavimo uspjehe koje postižemo na ovom uzbudljivom i važnom putu. Digitalno zdravlje je budućnost medicine, ali i sadašnjost. Naš zajednički rad omogućava bržu, efikasniju i precizniju brigu o pacijentima, a tehnologija koju koristimo ima snagu da promijeni živote", istakao je Hatibović.
Amna Popovac, direktorica Dedalusa BiH, kompanije koja je razvila softver za ASA Bolnicu, istakla je značaj interoperabilnosti sistema.
"Rascjepkanost je problem u našem zdravstvu, ali to nije ništa neuobičajeno u svijetu. Interoperabilna platforma koja omogućava da razni sistemi koji govore raznim jezicima govore između sebe je proizvod Dedalusa. Kod nas u praksi obična alergija može dovesti život pacijenta u pitanju jer nema razmjene informacija između zdravstvenih ustanova i sistema", objasnila je Popovac i partnerstvo sa ASA Bolnicom istakla kao dokaz da je moguće implementirati globalne standarde u lokalni kontekst. "Naš cilj je povezati ASA Bolnicu s drugim institucijama, omogućavajući razmjenu zdravstvenih kartona i poboljšanje prevencije kroz tehnologiju".
O važnosti zaštite osjetljivih informacija govorio je Muris Čeljo, direktor kompanije Kodeks, koja je zadužena za sigurnost podataka u ASA Bolnici.
"Sigurnost podataka u digitaliziranom zdravstvu nije opcija, već prioritet. U ASA Bolnici smo implementirali napredne sigurnosne protokole kako bismo osigurali da svi procesi ostanu pouzdani i da se pacijenti osjećaju zaštićeno. Napadi na servere o kojima sve češće slušamo govore o potrebi jačanja sistema. Kod nas je prisutan paradoks i nerazumijevanje ovih potreba kod ljudi koji upravljaju novcem, kao i nepostojanje državne strategije i bilo kakve kontrole naših podataka. Čovjek je, s druge strane, najslabija karika u tom lancu. Edukacija, širenje svijesti o zaštiti podataka i država koja što ranije kroz edukativne sisteme obrazuje mlade ljude su ključni za napredak", istakao je Čeljo.
Digitalizacija i edukacija kao ključ razvoja zdravstva
Na konferenciji su upriličena dva predavanja. O dosadašnjim iskustvima kompanije Kodeks u inovativnim tehnologijama u zdravstvu govorila je Dajana Zildžić, dok je Dino Didić iz kompanije Dedalus predstavio softver BI4H, u okviru teme o zdravstvenoj njezi koju pokreću podaci, odnosno informacioni sistemi. Pokazao je koliko je brz prikaz podataka koji se prikupljaju iz jednog ili više različitih sistema, što je preduslov za donošenje pravovremenih odluka, te kome i kako ovi podaci mogu poslužiti. Na panel diskusijama je bilo riječi i o standardizaciji protokola, umjetnoj inteligenciji, saradnji akademske zajednice i medicinskog sektora, ali i brojnim drugim temama koje oblikuju budućnost zdravstva, a direktnim video linkom iz sjedišta Microsofta u Amsterdamu javio se Mirad Maglić, security lead za industriju zdravstvenog osiguranja.
HEAL IT 2024. je zaključen jasnom porukom – digitalna transformacija nije samo tehnološki iskorak, već nužnost za modernizaciju zdravstvenog sistema. S tim ciljem neophodna je edukacija, koordinacija s industrijom i jasna vizija o uspostavljanju sistema razmjene informacija na nivou države. ASA Bolnica ostaje posvećena liderstvu u digitalnom zdravstvu u Bosni i Hercegovini, stvarajući temelje za efikasniju i dostupniju brigu o pacijentima.
Organizatori konferencije posebno su se zahvalili sponzorima i prijateljima projekta – kompanijama Dedalus HC, Kodeks Sarajevo i WizardHealth.