ICAT konferencija: Telemach BH i ETF Sarajevo nagradili najbolje inovativne radove studenata
Konferencija ICAT 2023 okupila je više od 300 učesnika, među kojima je bilo oko 100 naučnika i inžinjera praktičara iz 18 zemalja. Generalni pokrovitelj i telekomunikacijski partner ovog događaja drugu godinu zaredom je Telemach BH, kompanija koja svoj razvojni put gradi upravo na pomenutim tehnologijama i infrastrukturi.
Priliku da predstave svoje inovativne radove pred ovako zahtjevnom i uglednom publikom iz cijelog svijeta, te da se istovremeno izbore za vrijedne nagrade imali su i bosanskohercegovački srednjoškolci i studenti elektrotehnike u okviru Student Innovations programa (SI), koje se uz podršku Telemacha BH po prvi put realiziralo u 50 godina postojanja ICAT konferencije.
"Oduševljeni smo ovim mladim genijalnim umovima koji su nam pokazali su da Bosna i Hercegovina u njima ima veliki potencijal koji trebamo podržati i motivisati ih da budu istrajni u naučnoistraživačkom radu i realizaciji svojih ideja", istakla je Maja Tursunović, direktorica Telemach fondacije.
Stručni žiri, kojeg su činili Darijo Raca i Amra Delić Halilović s Elektrotehničkog fakulteta i Predrag Oroz, rukovodilac Sektora za NOC i kvalitet pristupne mreže kompanije Telemach BH, odabrao je tri najbolja rada SI takmičenja. Autor pobjedničkog projekta je Edin Omerović, student Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu.
"Moj rad posvećen je estimaciji stanja napunjenosti baterije na self power uređajima, koji ne zahtijevaju ni žice, niti punjenje baterije, jako su korisni u kontekstu rješavanja problema negativnog utjecaja tehnologije na okruženje", istakao je Omerović.
Nagradu za inovativnu ideju na temu "E-voting in Bosnia and Herzegovina" dobio je i Vahidin Hasić, student Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, koji je napravio aplikaciju za glasanje elektronskim putem.
"Ovaj sistem za glasanje je siguran, efikasan, jednostavan i primjenjiv. Uz ovu aplikaciju brojanje glasova i rezultati izbora bi bili jednostavniji i brži, bez prostora za potencijalne malverzacije, a ostvarile bi se i brojne uštede u smislu produkcije materijala i ljudskih resursa", kaže Hasić.
Među nagrađenima je i Salih Seferović, učenik trećeg razreda Srednje strukovne škole iz Tomislavgrada. On je napravio EcoBucket, pametnu "kantu"za reciklažu, koja uz pomoć umjetne inteligencije prepoznaje i odvaja papir i plastiku.
Saradnjom na SI programu Telemach BH i Elektrotehnički fakultet u Sarajevu dodatno su učvrstili dugogodišnje partnerstvo, uspostavljeno u cilju podrške edukaciji mladih i njihovom osnaživanju.
"Elektrotehnički fakultet je za tri najbolja rada obezbijedio novčane nagrade, a pobjednik ima šansu da uz podršku Telemacha otputuje na konferenciju na koju pošalje rad i isti bude prihvaćen. Nadamo se da će ovaj događaj postati tradicija i da ćemo na ovaj način potaknuti inovatorski i istraživački duh mladih ljudi u BiH", istakla je Senka Krivić, profesorica s Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu i koordinator Student Innovations programa.